V rankingu blbovoličstva by sme asi obstáli lepšie

Autor: Ján Galan | 9.9.2012 o 11:13 | Karma článku: 15,18 | Prečítané:  770x

Tak sme sa zo správy „The Global Competitiveness Report 2012 - 2013", vydanej WEF  dozvedeli, že konkurenčná schopnost Slovenska z hľadiska podnikatelského prostredia je najhoršia v histórii. http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2012-2013/ Skončili sme na 71. mieste zo 144 hodnotených krajín. V rámci EU sú pred nami všetci okrem Rumunska a Grécka. Česko je pred nami dokonca o 32 miest, Poľsko o 30 a Maďarsko o 11. No, ale aspoň že v rámci toho nášho pekného 71. miesta sme sa ocitli v dobrej spoločnosti. Tri miesta pred nami majú obsadené Sri Lanka, Kolumbia, Maroko a tri miesta za nami Čierna Hora, Ukraina a Uruguay.

Za nastavenie pravidel a za podmienky pre podnikanie v krajine sú zodpovední politici. Politici sú zodpovední za jasnosť, transparentnosť a stabilitu  pravidel, za mieru korupcie v štáte, za kvalitu a stabilitu podnikateľskej legislatívy, za vymožiteľnosť práva, za nízku administratívnu náročnosť podnikania, za jednoduchosť a minimalizáciu  daní a odvodov a za flexibilitu trhu práce. Toto majú politici rýchlo a jednoducho nastaviť, nemiešať sa do toho, nedeformovať to a potom dať podnikateľom pokoj aby si oni mohli robiť svoju prácu.

Prácou podnikateľov je rast firiem, investícií a zamestnanosti. Pre jednoduchšie rozmýšľajúcich to poviem jednoducho. Prácou podnikateľov je budovať firmy, ktoré dajú ľuďom prácu. Štát ani politici zabezpečiť zamestnanosť nevedia, nemôžu a ani toho nie sú schopní.

Tak prečo robia politici podnikateľom zle? Prečo bránia tomu, aby podnikatelia ľudí zamestnávali? Prečo napríklad nezariadia vymožiteľnosť práva? Prečo napríklad vymáhanie oprávnených pohľadávok slušných malých a stredných podnikateľov trvá tak dlho, že mnoho veriteľov skôr zbankrotuje ako sa dostanú k svojim peniazom, zatiaľ čo rôzni podvodníci si veselo ďalej "podnikajú" s ich peniazmi? Prečo je pre ktoréhokoľvek vagabunda jednoduché dohodnúť sa so sudcom na prieťahoch súdneho konania, kde bolo všetko už niekoľkokrát a nepochybne preukázané a mal by sa teda už konečne po rokoch vyniesť rozsudok v prospech veriteľa? Prečo sa taký rozsudok nevynesie, ale stanoví sa ďalšie pojednávanie napr. až o ďalší rok?

Prečo pomaly každého druhého bezdomovca možno titulovať „pán továrnik" alebo „pán veľkopodnikateľ" len kvôli počtu firiem, ktoré niekto vytuneloval a potom na neho prepísal v obchodnom registri, aby sa zbavil dlhov? Koľko serióznych podnikateľov títo podvodníci finančne položili?  Koľko zničili pracovných miest?  Koľko peňazí to stálo štát na podporách a následne koľko to stálo slušných občanov na daniach?  Prečo nie je problém vytunelovať firmu a potom sa v tej istej firme, ale s iným názvom zamestnať ako zamestnanec nového majiteľa - napr. svojho brata? Koľko dodávateľov položili také firmy? Koľkým ľuďom zobrali prácu? A koľko to stálo štát a daňových poplatníkov?

Prečo politici z daní domácich občanov a podnikateľov brutálnymi investičnými stimulmi, často v desiatkach, v niekoľkých prípadoch dokoca až v stovkách miliónov EUR (!) podplácajú zahraničných podnikateľov? http://www.economy.gov.sk/investicne-stimuly-6427/128112s

Prečo to robia v mnohých prípadoch už ani nie za ďalšie investovanie, ale často iba kvôli tomu, že sa tí zahraniční podnikatelia niekde v novinách vyjadria, že "uvažujú o tom, že fabriku presťahujú inde"?

No zdá sa, že podplácaním zahraničních investorov sa dobré podnikateľské prostredie netvorí. To by sme totiž dnes asi neboli na tom 71. mieste v rankingu, že? Otázka stojí skôr tak, že keby sme boli v tom rankingu vyššie, či by sme to podplácanie investorov vôbec potrebovali.

A za to všetko môžu a sú zodpovední politici. Všetci do jedného, ktorých sme si tu za posledných 20 rokov zvolili.

Asi by sme sa teda ako občania a voliči konečne mali veľmi vážne a seriózne zamyslieť nad našim vlastným postavením v rankingu. V rankingu blbovoličstva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

K Ficovi mieria pomocníci na komunikáciu. Hlaváč chcel pred voľbami Smer vymeniť

Premiér Fico ide v šľapajach Andreja Babiša. Aj jemu tím komunikačných poradcov pomáha zvyšovať popularitu.

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je otázna.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.


Už ste čítali?