Nenechajte sa vyprovokovať mobbingom k výpovedi

Autor: Ján Galan | 9.11.2012 o 13:17 | Karma článku: 18,55 | Prečítané:  3835x

Jeden môj známy mi pred pár mesiacmi poslal mail so svojim životopisom a s prosbou, či by som náhodou nevedel o nejakom voľnom fleku zodpovedajúcom jeho kvalifikácii, lebo práve dal v práci výpoveď. Toho človeka poznám, lebo sme kedysi spolupracovali na jednom projekte a vedel som, že ide o človeka po ľudskej stránke maximálne slušného a poctivého a po profesionálnej stránke o špičkového technického špecialistu, ktorý sa postupne vypracoval v solídnej medzinárodnej firme z pozície radového pracovníka QS, až na pozíciu zodpovednú za výrobu s niekoľkými stovkami zamestnancov.

Ten človek v tej firme pracoval  takmer 15 rokov, rozbehol v nej viacero výrobných závodov, firme sa napriek kríze stále pomerne darilo a on dal výpoveď bez toho, aby mal náhradné riešenie. Začalo mi to vŕtať hlavou, tak som mu vtedy zavolal a dozvedel som sa nasledovné (z pochopiteľných dôvodov nemôžem písať všetky detaily, ale o tie tu ani nejde).

Dozvedel som sa, že pred niekoľkými mesiacmi nastúpil nový riaditeľ firmy, a teda nový priamy nadriadený toho môjho známeho.  Ako sa postupne vykľulo, tak ten nový riaditeľ firmy bol dlhoročným dobrým kamarátom  jedného  z  priamych podriadených môjho známeho. Išlo o nejakého nižšieho manažéra vo výrobe. Dokonca spolu kedysi aj podnikali ako majitelia jednej s.r.o. (ktorá mimochodom zbankrotovala hneď potom, čo mnohých partnerov obrala o peniaze).

Tí dvaja sa začali spolu priamo koordinovať, v profesionálnej komunikácii začali obchádzať pozíciu môjho známeho, zatajovať, prekrúcať alebo dávať mu neúplné informácie s tým, že akýkoľvek problém, ktorý ich vinou vznikol bol  nakoniec  z  hľadiska kompetencie a zodpovednosti vždy  jeho problémom.  Proste začali mu v práci vytvárať umelé prekážky, ničiť autoritu pred podriadenými a robiť zo života peklo. Mobbing ako vyšitý a veľmi dokonale premyslený.

Vyvrcholilo to tým, že si ho raz podvečer, po pracovnej dobe zavolal do kancelárie nový riaditeľ firmy, kde už v uvoľnenej atmosfére pri fľaši vína sedel so svojim kamarátom -  tým podriadeným môjho známeho. A ten  jeho podriadený sa ho pred riaditeľom úplne  otvorene  opýtal, že: „dokedy mu ešte plánuje zavadzať v kariére a kedy sa už konečne mieni odpratať zo svojej pozície výrobného riaditeľa?"  A pripomenul mu všetky problémy, ktoré mu s riaditeľom spôsobili s tým, že: „tie skutočné ho ešte len čakajú...". A riaditeľ firmy sa pritom iba pobavene usmieval.

Môjho známeho to tak vytočilo, že s vyjadrením „tak si to teda robte sami hneď" ešte zahorúca v ten istý večer napísal a dal riaditeľovi firmy podpísať svoje ukončenie pracovného pomeru dohodou, k poslednému dňu mesiaca. Po pätnástich rokoch budovania sľubnej kariéry, na vlastnú žiadosť, hneď a bez odstupného. Len kvôli momentálnemu dobrému pocitu. Čo k tomu dodať. Z hľadiska momentálneho pocitu pochopiteľné, z hľadiska racionality nie. Lenže toto sa môže stať možno komukoľvek, lebo cieľom mobbingu  je práve donútiť obeť k rozhodovaniu pri potlačenej racionalite.

Predvarili ho, vytočili ho (v pravý čas) a dostali ho tam, kam chceli. Priam ukážkový mobbingový projekt.

Čo tým kto získal:

1/ Nový riaditeľ firmy nemusel svojim šéfom v rámci holdingu vysvetľovať prečo hneď po niekoľkých mesiacoch svojho čerstvého riaditeľovania aktívne vyhadzuje jedného z nositeľov kľúčových výrobných kompetencií firmy, po 15 rokoch jeho prínosnej práce pre firmu.

2/ Nový riaditeľ firmy sa pred svojimi šéfmi ukázal ako flexibilný manažér, ktorý "náhle a neočakávane uvoľnenú pozíciu výrobného riaditeľa" operatívne obsadil "manažérskym dorastom z vlastných firemných zdrojov" (už asi nikto neskúmal, že tú pozíciu nepriamo uvoľnil on sám, aby ju následne mohol obsadiť práve svojim kamarátom).

3/ Kamarát riaditeľa firmy sa stal výrobným riaditeľom hneď od ďalšieho mesiaca.  A tie "s jeho predchodcom spojené problémy vo výrobe" odrazu akoby zázrakom prestali..., takže tým vlastne iba potvrdil  správnu personálnu voľbu riaditeľa firmy.

4/  Môj známy po krátkom čase získal novú robotu. Treba ale povedať, že päť rokov pred penziou s veľkým šťastím, na nižšej pozícii a za podstatne menej peňazí.

Keby ale nejednal s horúcou hlavou a skôr ako si dal podpísať výpoveď dohodou sa pokúsil zapojiť  do riešenia svojho problému napríklad koncernového personalistu, tak to nemuselo dopadnúť tak, ako to dopadlo. On nemusel prísť o atraktívnu, dlhé roky budovanú pozíciu, firma by nezískala na dvoch kľúčových, vertikálne prepojených pozíciách dvoch nezdravo spriaznených manažérov a nový riaditeľ by pred svojimi šéfmi aspoň musel ukázať svoju pravú, neobjektívnu tvár.

Aj v prípade najpesimistickejšieho scenára, to znamená ak by nakoniec dostal výpoveď, by aspoň neprišiel o odstupné, ktoré mu po 15 rokoch poctivej práce pre firmu patrilo. Žiaľ v prípade mobbingu platí, že pravdu má ten, kto vo firme zostane.

Tento krátky príbeh som napísal s povolením môjho známeho a jeho želaním, aby každému kto sa na pracovisku dostane do problémov s mobbingom, ešte pred tým ako urobí nejakú hlúposť napadol nadpis tohto článku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?