Vymením SK Jánošíka za CZ žandára (zn: národní hrdinovia)

Autor: Ján Galan | 16.6.2013 o 8:50 | (upravené 20.6.2013 o 15:30) Karma článku: 19,96 | Prečítané:  1086x

Na policajno-politické, alebo politicko-policajné (?) udalosti v CZ sa možno pozerať troma spôsobmi, 1. po slovensky, 2. optimisticky, 3. realisticky. Ten prvý, slovenský pohľad je tradičný: „nám už koza definitívne skapala, tak teraz ešte musí aj susedovi". Z tohto pohľadu to v CZ celé bolo iba jedno veľké teátro na oblbnutie národa, kde sa 400 policajtov a prokurátorov po nociach naháňalo iba kvôli tomu, aby nakoniec národu oznámili, že nejaká žiarlivá milenka nechala sledovať nejakú manželku a ešte že tam našli nejaké drobné a nejaké zlato v hodnote 150 mil. CZK (cca.6 mil. EUR), čo je možno tak maximálne hodnota ročného kradnutia nejakého priemerného slovenského politika. A veď aha, ešte aj tí "kmotrovia a lobisti" boli počas tej razie čírou náhodou práve odcestovaní. To by bol ten slovenský pohľad na vec. Čo nedokážeme my, nedoprajeme susedovi.

Ten druhý, optimistický pohľad hovorí, že sa v Česku podarilo zachovať, alebo vytvoriť aspoň čiastočnú nezávislosť policajných a prokurátorských štruktúr od politikov a skutočne tam existujú aj policajti a prokurátori (štátni zástupcovia), ktorí sa úplne vážne a bez srandy rozhodli očistiť spoločnosť od politicko-mafiánskych vagabundov a ich špinavostí, pričom táto akcia bola iba štartovným výstrelom veľkého očistného projektu. To je ten optimistický pohľad, ktorý môže bežnému občanovi Slovenska pôsobiť ako balzam na dušu a tá predstava môže znieť ušiam Slováka ako nejaká krásna rajská hudba.

No a potom je tu ešte ten realistický pohľad, ktorý hovorí, že bez ohľadu na to, ako to v CZ naozaj je a bude, by sme sa mali zamyslieť my, slovenskí občania sami nad sebou. Mali by sme sa zamyslieť nad tým a prehodnotiť, aký typ národného hrdinu budeme do budúcnosti uznávať a podporovať. Či to bude stále typ Jánošíka, alebo to bude typ českého žandára. Lebo bez podpory národa sa žiaden národný hrdina v praxi nepresadí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.


Už ste čítali?