reklama

Neexistuje nič také ako “kolektívna vina pravice“

V poslednom čase sa tu na blogu aj v SME množia zjednodušujúce a paušalizujúce vyjadrenia v tom zmysle, že za stav, ktorý tu máme "je zodpovedná celá pravica". Lebo "pravica" v minulosti "urobila" to, či "neurobila" ono. Princíp kolektívnej viny býva pre celé národy (ale nikdy nie kolektívne) a pre hlúpych jednotlivcov (pričom často ide o celé kolektívy hlupákov), veľmi lákavým medovým motúzom, ktorým sa v histórii zvyknú ospravedlňovať aj kolektívne zverstvá páchané na iných kolektívoch, či národoch. A iné kolektívy sa potom zase celým kolektívom či národom, za to mstia. Preto moderné právo princíp kolektívnej viny odmieta a stojí na individuálnom posudzovaní konania jednotlivcov, pričom členstvo v zlej skupine "kolektíve" býva len priťažujúcou okolnosťou, ale nie hlavným dôvodom odsúdenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Takže kolektívna vina neexistuje. Avšak inak to je s "vinou kolektívu". Ak napr. 82 Kolesíkov, každý rovnakým pohybom ruky zahlasuje za návrat mečiarizmu, tak je to vina kolektívu 82 Kolesíkov, lebo každý z nich urobil pre návrat mečiarizmu svojim rovnakým úkonom v rovnakom prípade to isté.

Ale pri posudzovaní viny ide práve o ten malý detail, že ani toho 83. Kolesíka (bez ohľadu na to, kto by to konkrétne bol a pravdepodobne ako by hlasoval ak by tam bol...), už nemožno zahŕňať do viny toho kolektívu za konkrétne hlasovanie, lebo on za to nehlasoval, nakoľko tam nebol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A naopak, čo sa týka viny pravice, tak za jej zlyhanie ako kolektívu v strate dôvery voličov, v páde vlády a v následnej prehre vo voľbách nie je zodpovedná "pravica", ale sú za to zodpovední konkrétni jednotlivci, rôznou mierou zavinenia.

Takže konkrétne:

  • Za stratu dôvery voličov v pravicu sú zodpovední konkrétne tí ľudia, ktorých sa týkali kauzy gorila, vláčiky, sitká, daňový úrad, cukor a neviem koľko tých káuz ešte bolo. A áno, určite je zodpovedný aj ten, kto sa nevhodne vykecával s nesprávnymi ľuďmi.

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

  • Za stratu dôvery voličov v pravicu sú zodpovední konkrétne aj tí ľudia, ktorí verejne nevylučovali alebo dokonca naznačovali povolebnú koalíciu so Smerom (aj keď im napokon cvakli zuby naprázdno, nakoľko Smer ich po voľbách nepotreboval).

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

Malá mnemotechnická pomôcka pre rozhodovanie voliča:

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/jan-figel-siroka-koalicia.html

  • Za pád vlády je konkrétne zodpovedný ten, kto spájal hlasovanie o válove s hlasovaním o dôvere vláde napriek tomu, že vopred vedel, že jeden menší kolektív zo zúčastnených má v tej veci vážnu výhradu svedomia, takže za válov určite hlasovať nebude.

O miere zavinenia tohto človeka už volič rozhodovať nebude musieť (aspoň dúfam, lebo to by volič musel zároveň rozhodovať aj o miere jeho blamovania sa vyhláseniami o vlastnej nekandidatúre)

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • Za dlhové zotročenie budúcich generácií občanov Slovenska cez dane, sú zodpovední konkrétne tí, ktorí hlasovali za válovy.

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

  • Za povolebnú akcie-neschopnosť opozície sú zodpovední tí, ktorým je namiesto dodržiavania dohôd s partnermi bližšia čiastočná kolaborácia s Ficom a podrážanie partnerov, za možný Ficov prísľub budúcej spolupráce alebo podhodenia odrobiniek z veľkej válovovej žranice.

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

Takže dámy a páni blogeri a novinári, žiadna "kolektívna vina pravice" tu neexistuje. Tu existuje iba individuálna vina konkrétnych ľudí za konkrétne skutky a prípadné spolupáchateľstvo iných ľudí, ktorí ich v tých skutkoch podporovali. Je pochopiteľné, že tým ľuďom, ktorých miera zavinenia súčasného stavu je najväčšia, veľmi vyhovuje paušalizácia typu: "veď všetci sme urobili nejakú chybu", ale o miere zavinenia a prípadných trestoch (chválabohu) nerozhodujú oni, ale volič.

Zostáva už len popriať slovenskému občanovi a voličovi dobrú pamäť, zdravý úsudok, schopnosť rozlišovať a zmysel pre spravodlivosť.

Ján Galan

Ján Galan

Bloger 
  • Počet článkov:  247
  •  | 
  • Páči sa:  57x

Občan SR, Crisis & Change Interim Manager (D x V x F > R)Krízy podnikov aj celých brandží z nejakých lokálnych dôvodov vždy boli a vždy ich nakoniec vyriešil trh. Ale dlhovú a kvôli nej hospodársku krízu mohli politici spôsobiť iba preto, lebo im na to občania prenechali dostatok moci a peňazí. Je najvyšší čas im jedno aj druhé podstatne zredukovať. Zoznam autorových rubrík:  Krízový manažmentNezožerme im všetkoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu