Ľahko je uveriť v Boha, ťažko v cirkev

Autor: Ján Galan | 8.1.2011 o 15:46 | (upravené 8.1.2011 o 15:56) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  2885x

uveriť v existenciu  Boha nie je problém.  Keď si človek predstaví  ako geniálne je zariadená celá príroda, vesmír, ako sa všetky živočíchy (okrem človeka)  dokážu prispôsobovať svojmu okoliu, aké stratégie využívajú ryby v korálových útesoch, chrobáky v pralese, či mäsožravé rastliny, ako sa z prehistorického vlka stala dnešná čivava, či z dinosaura holub, vidím skôr problém v Boha neveriť.  Ak by mi niekto chcel protirečiť, že celý ten fungujúci systém zariadil niekto iný ako Boh, tak ho pošlem vydiskutovať si  jeho námietky  s Albertom Einsteinom, ktorý o tom ako príroda funguje vedel o chlp viac ako my a napriek tomu, či práve preto v existenciu Boha uveril.  Ale nie o Bohu chcem písať, zaujala ma cirkev.

Nedávno som mal to šťastie sedieť s jedným teológom. Len tak neformálne, pri vínku. Píšem, že som mal šťastie lebo už len sedieť s teológom a uvoľnene debatovať pri vínku ma napĺňalo pocitom niečoho tajomného, až zakázaného. Navyše, išlo o svetaskúseného a  inteligentného človeka, ktorý perfektne ovláda niekoľko jazykov, z latinčiny by mohol simultánne tlmočiť  a v cirkevnej hierarchií má svoje postavenie čo dokazuje aj fakt, že bol niekoľkokrát  na audiencií u pápeža Jána Pavla II.

Sedieť s takýmto človekom je zážitok, vyžaruje z neho veľká charizma, múdrosť a lepšie je pri ňom počúvať ako hovoriť. Napriek tomu som sa nezdržal a dovolil som si do neho zavŕtať niekoľkými bezbožnými otázkami.  Že prečo sa cirkev hneď jasne a verejne nedištancovala od pedofilov vo svojich radoch a prečo ich tak dlho tutlala, že prečo cirkev svojim postojom de facto podporuje šírenie AIDS v Afrike, že či je celibát prikázaný len z dôvodu udržania majetku v cirkvi, že prečo nosia farári aj pápež zlatom vyšívané rúcha, keď Ježiš bol chudobný, že prečo cirkev napriek svojmu obrovskému majetku všade len peniaze vyberá a že prečo cirkev zakazovala veriacim čítať knihy a pozerať  filmy od Dan Browna, keď musela vedieť, že tým dosiahne pravý opak ?

Nakoniec som to všetko zhrnul  do otázky či sa cirkev nebojí, že takýmito postojmi, podľa môjho názoru "chybami v marketingovej komunikácií"  si odplaší aj zvyšok "klientov" t.j. posledných ľudí, ktorí ešte chodia do kostola ?

Odpoveďou toho pána na všetky moje otázky bolo krátke zamyslenie sa a  len jedna jediná a  viac než filozofická veta, citujem: „Lebo dnes je veľa nebezpečných vlkov, ktorí číhajú kedy ovečky urobia chybu". Táto odpoveď ma samozrejme v tom momente nijako neuspokojila a zavŕtal som hlbšie konštatovaním, že s takýmto postojom ku komunikácií problémov a odpoveďami na otázky si tá Vaša firma nových zákazníkov v dnešnom svete určite nezíska, starých si  neudrží a v krátkom čase jej určite hrozí  zánik!

Vtedy ten pán priložil k svojej odpovedi  druhú a poslednú vetu, citujem: „vidím, že mi nerozumiete, odpoviem Vám teda Vašim jazykom - poznáte inú firmu, ktorá by fungovala 2000 rokov ?"

Je zaujímavé, že táto jediná veta vyslovená v prítmí stáročnej vínnej pivnice týmto rozvážnym a rešpekt vzbudzujúcim  charizmatickým človekom moju zvedavosť v priebehu jednej sekundy uspokojila. Napriek tomu, že som sa nič konkrétne nedozvedel som v tej chvíli cítil, že mi je všetko jasné a všetky moje pochybovačné otázky sú definitívne zodpovedané.

Neskôr, s odstupom času po tomto charizmatickom rozhovore som si uvedomil ešte jednu vec.  Uveriť v cirkev je ťažšie ako uveriť v Boha.  Ak si mám teda  vybrať, ja  zostanem radšej pri tom, čo je ľahšie - až do detailnejšieho zodpovedania tých mojich otázok. Snáď sa  ten múdry pán neurazí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

SVET

Amerika nemá rozpočet. Zastaví sa život v krajine?

Takzvaný shutdown bude stáť Američanov miliardy dolárov.


Už ste čítali?