Ľahko je uveriť v Boha, ťažko v cirkev

Autor: Ján Galan | 8.1.2011 o 15:46 | (upravené 8.1.2011 o 15:56) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  2884x

uveriť v existenciu  Boha nie je problém.  Keď si človek predstaví  ako geniálne je zariadená celá príroda, vesmír, ako sa všetky živočíchy (okrem človeka)  dokážu prispôsobovať svojmu okoliu, aké stratégie využívajú ryby v korálových útesoch, chrobáky v pralese, či mäsožravé rastliny, ako sa z prehistorického vlka stala dnešná čivava, či z dinosaura holub, vidím skôr problém v Boha neveriť.  Ak by mi niekto chcel protirečiť, že celý ten fungujúci systém zariadil niekto iný ako Boh, tak ho pošlem vydiskutovať si  jeho námietky  s Albertom Einsteinom, ktorý o tom ako príroda funguje vedel o chlp viac ako my a napriek tomu, či práve preto v existenciu Boha uveril.  Ale nie o Bohu chcem písať, zaujala ma cirkev.

Nedávno som mal to šťastie sedieť s jedným teológom. Len tak neformálne, pri vínku. Píšem, že som mal šťastie lebo už len sedieť s teológom a uvoľnene debatovať pri vínku ma napĺňalo pocitom niečoho tajomného, až zakázaného. Navyše, išlo o svetaskúseného a  inteligentného človeka, ktorý perfektne ovláda niekoľko jazykov, z latinčiny by mohol simultánne tlmočiť  a v cirkevnej hierarchií má svoje postavenie čo dokazuje aj fakt, že bol niekoľkokrát  na audiencií u pápeža Jána Pavla II.

Sedieť s takýmto človekom je zážitok, vyžaruje z neho veľká charizma, múdrosť a lepšie je pri ňom počúvať ako hovoriť. Napriek tomu som sa nezdržal a dovolil som si do neho zavŕtať niekoľkými bezbožnými otázkami.  Že prečo sa cirkev hneď jasne a verejne nedištancovala od pedofilov vo svojich radoch a prečo ich tak dlho tutlala, že prečo cirkev svojim postojom de facto podporuje šírenie AIDS v Afrike, že či je celibát prikázaný len z dôvodu udržania majetku v cirkvi, že prečo nosia farári aj pápež zlatom vyšívané rúcha, keď Ježiš bol chudobný, že prečo cirkev napriek svojmu obrovskému majetku všade len peniaze vyberá a že prečo cirkev zakazovala veriacim čítať knihy a pozerať  filmy od Dan Browna, keď musela vedieť, že tým dosiahne pravý opak ?

Nakoniec som to všetko zhrnul  do otázky či sa cirkev nebojí, že takýmito postojmi, podľa môjho názoru "chybami v marketingovej komunikácií"  si odplaší aj zvyšok "klientov" t.j. posledných ľudí, ktorí ešte chodia do kostola ?

Odpoveďou toho pána na všetky moje otázky bolo krátke zamyslenie sa a  len jedna jediná a  viac než filozofická veta, citujem: „Lebo dnes je veľa nebezpečných vlkov, ktorí číhajú kedy ovečky urobia chybu". Táto odpoveď ma samozrejme v tom momente nijako neuspokojila a zavŕtal som hlbšie konštatovaním, že s takýmto postojom ku komunikácií problémov a odpoveďami na otázky si tá Vaša firma nových zákazníkov v dnešnom svete určite nezíska, starých si  neudrží a v krátkom čase jej určite hrozí  zánik!

Vtedy ten pán priložil k svojej odpovedi  druhú a poslednú vetu, citujem: „vidím, že mi nerozumiete, odpoviem Vám teda Vašim jazykom - poznáte inú firmu, ktorá by fungovala 2000 rokov ?"

Je zaujímavé, že táto jediná veta vyslovená v prítmí stáročnej vínnej pivnice týmto rozvážnym a rešpekt vzbudzujúcim  charizmatickým človekom moju zvedavosť v priebehu jednej sekundy uspokojila. Napriek tomu, že som sa nič konkrétne nedozvedel som v tej chvíli cítil, že mi je všetko jasné a všetky moje pochybovačné otázky sú definitívne zodpovedané.

Neskôr, s odstupom času po tomto charizmatickom rozhovore som si uvedomil ešte jednu vec.  Uveriť v cirkev je ťažšie ako uveriť v Boha.  Ak si mám teda  vybrať, ja  zostanem radšej pri tom, čo je ľahšie - až do detailnejšieho zodpovedania tých mojich otázok. Snáď sa  ten múdry pán neurazí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska vymenuje za ústavných sudcov Laššákovú aj Mamojku

Spor týkajúci sa vymenovania ústavných sudcov sa ťahá už viac ako tri roky

DOMOV

Faktúra za Kiskove lety stojí na vode

Premiér Fico sa už takmer mesiac vyhráža.


Už ste čítali?