Sulík: „zrušme odpisy“. Nevážny výrok ako marketing vážnej reformy?

Autor: Ján Galan | 25.1.2011 o 13:23 | (upravené 25.1.2011 o 13:32) Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1686x

Pán Sulík nedávno v krátkom článku pre HN http://hnonline.sk/nazory/c1-49322950-zrusme-odpisy pod názvom "Zrušme odpisy"  navrhol "zrušenie odpisov" a potom dodal "pre daňové účely". Svoj krátky, až veľmi jednoducho a stručne napísaný  článok na vážnu tému začal nasledujúcou, pre ústa  liberálneho ekonóma za akého sa  deklaruje, vskutku pozoruhodnou vetou, citujem:  „Zmyslom odpisov je podať reálny obraz o majetku firmy, napríklad pre účely auditu". Zaujímavé je, že prvé čo p. Sulíka ako liberála  pri hľadaní  vyjadrenia  zmyslu odpisov napadlo, je vyjadriť  zmysel  existencie odpisov z hľadiska auditu - teda štátom licencovanej kontroly účtovníctva firiem.  Asi to už prišlo,  zo Sulíka ekonóma sa podľa tejto vety stáva Sulík štátny úradník -politik.

Už s prvou vetou článku  nemožno súhlasiť. Prvoradým zmyslom odpisov z hľadiska ekonómie a podnikania nie je "podávať niekomu nejaký obraz", ale prvoradým zmyslom existencie odpisov je umožniť reprodukciu, t.j. obnovu podnikaním spotrebovávaného a opotrebovávaného majetku firmy.  Majetok firmy, ako aj  všetko ostatné v živote (vrátane teba, mňa a napodiv aj vrátane politikov) sa používaním a časom opotrebováva a treba ho reprodukovať, teda obnovovať, nahrádzať, vymieňať, pričom  podľa pomeru jeho nahradzovania k predchádzajúcemu stavu  ide o jednoduchú, rozšírenú alebo zúženú reprodukciu.

Ekonomicky logický a odôvodnený odpis finančne vyjadruje reálne opotrebenie majetku firmy za účtovné obdobie a vytvára  zdroje na jeho náhradu v budúcnosti.  Hodnota tohto opotrebenia v čase  sa cez účtovníctvo postupne  prenáša do nákladov firmy. Náklady firmy, vrátane odpisov musia byť zohľadnené pri kalkulácií  cien produktov a postupne prostredníctvom predaja, teda krytia týchto nákladov výnosmi  sa vytvárajú  zdroje na reprodukciu  majetku  firmy, teda na investície.

Zrušiť možno dane, prípadne možno je podľa ultraliberálov možné zrušiť aj štát, ale určite nemožno "zrušiť odpisy", rovnako ako nemožno  zrušiť spotrebovávanie, opotrebovávanie a nutnosť reprodukcie majetku.  Keby boli odpisy zrušené, tak by firmy existovali len dočasne, do momentu kým by svoj majetok definitívne nespotrebovali  alebo by sa v dôsledku opotrebenia stal nefunkčným.  Preto výrok "Zrušme odpisy", vyslovený ekonómom Sulíkom nedáva  zmysel. Toľko k nadpisu a prvej vete Sulíkovho článku.

V zásade existujú tri druhy odpisov  účtovné, kalkulačné a daňové a niekoľko metód a rýchlostí odpisovania. p.Sulík v článku tvrdí, že: „odpisy na daňové účely predstavujú najmä  bariéru v investovaní" a pokračuje, že „...preto by bolo najlepšie pre výpočet základu dane z príjmov dovoliť každému odpísať koľko chce a kedy chce. Jediným pravidlom by bolo, že súčet odpisov nesmie presiahnuť 100% investície." a pokračuje: „neviem si predstaviť lepšiu podporu investícií ako dovoliť o celú investovanú sumu ihneď znížiť základ dane"

Z hľadiska podnikateľa je možné p.Sulíkovi za tento nápad zatlieskať, z hľadiska občana tohto štátu, ktorý sa bojí  aby  mu tento štát kvôli samým dobrým nápadom politikov  jedného dňa nespadol na hlavu si dovolím  p.Sulíka poprosiť  aby v prípade, že to s tým "Zrušením odpisov" myslí naozaj vážne   čo najrýchlejšie predložil na verejnú aj odbornú diskusiu seriózny návrh takéhoto  projektu, spolu s modelom fungovania a predpokladaným dopadom na hospodársku situáciu SR.

V prípade, že to bolo myslené len ako sranda, tak nech p.Sulík radšej napíše článok s názvom „Zrušme dane", to človeka zabaví určite viac. Ale ja osobne by som sa ani do jedného z toho len na základe 5-odstavcového článku v HN radšej nepúšťal...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

SVET

Amerika nemá rozpočet. Zastaví sa život v krajine?

Takzvaný shutdown bude stáť Američanov miliardy dolárov.


Už ste čítali?