Sudcovia – kolektívna vina?

Autor: Ján Galan | 28.1.2011 o 13:36 | (upravené 28.1.2011 o 13:49) Karma článku: 2,29 | Prečítané:  956x

Áno, ako vonkajšiemu pozorovateľovi mi je sudcovský druh už roky maximálne  podozrivý.  Stále čítam, že ten mafián bol prepustený, tamten vagabund oslobodený  alebo po desiatich rokoch ešte stále neodsúdený, či henten politik bol za  poškodenie vraj  akéhosi  "dobrého mena", ktoré nikdy nemal miliónikmi  odškodnený.  K tomu už roky a dosť zblízka sledujem ako mnohí sudcovia namiesto spravodlivosti  často po celé roky zastupujú záujmy dlžníkov proti ich veriteľom. Áno, sudcovia  sú  u nás maximálne podozrivý druh. Ale je to druh, ktorý si nemôžeme dovoliť vyhubiť, lebo my sami  bez neho neprežijeme. K prežitiu potrebujeme zachovať tú zdravú časť jeho genofondu.  Potrebujeme odlíšiť  ktorá to je, potrebujeme oddeliť zrno od pliev. Ale nie tak ako sa to robí teraz, že sa vylieva vanička spolu s dieťaťom, a to za znenia nechutnej, až komunisticky znejúcej mediálnej propagandy.

To, čo sa momentálne deje cez média  je demagogická politická štvanica na sudcov ako celok, ako na kompletnú sociálnu skupinu.  Za takúto primitívnu, stádovitú kampaň, ktorú tu predvádzajú aj kvázy intelektuálne, kvázy nezávislé (od všetkého okrem peňazí ?) aj kvázy mienkotvorné média (netuším síce koho mienku chcú tvoriť, ja si tú svoju snažím tvoriť sám)   by sa nemuseli hanbiť ani komunisti keď ohovárali kapitalistov, alebo boľševici keď ohovárali kulakov, alebo dnes Severokórejčania, či Iránci keď ohovárajú Američanov. Že sudcovia "bezcharakterne" žiadajú od chudobného štátu zaplatiť za svoju platovú diskrimináciu? No, ja netuším, či sa v právnickej terminológií používa na odsúdenie niekoho konania slovo - bezcharakterne. Skôr by ma zaujímalo či to, čo tí sudcovia žiadajú je z hľadiska práva objektívne oprávnené alebo neoprávnené.

V prípade, že je to neoprávnené, tak nech nedostanú nič. V prípade, že je to oprávnené, tak im tá náhrada patrí. A v prípade, že im tá náhrada patrí si treba položiť otázku - ktorý právny  diletant a kedy  tie platové pravidlá sudcov nastavil tak, že sa  dnes môžu objektívne a z hľadiska práva oprávnene cítiť diskriminovaní, a že mohla nastať situácia kedy na hanbu celého sveta sa prakticky 100% sudcov v SR ocitlo v konflikte záujmov?

Že k tomu prišlo,  to  nie je hanba sudcov, to je hanba tých, ktorí sú zodpovední za nastavenie systému. Ak si sudcovia uplatňujú  nárok, ktorý je z hľadiska práva objektívne oprávnený, tak nemá tu kto čo vyrábať nejaké mediálne štvavé kampane na komunistický ohováračský spôsob a očierňovať celý sudcovský stav.

Že sudcovia sú  skorumpovaní, robia prieťahy v konaní, chránia mafiánov a ešte navyše aj chcú od nás všetkých, zo spoločného zaplatiť 100-150 tis. EUR?  Iste, prax ukazuje, že mnohí sudcovia takí pravdepodobne sú,  ale pokiaľ sa snažíme žiť v právnom štáte, tak nám musí byť jasné, že tých nárokovaných 100-150 tis. EUR s korupciou sudcov nemá nič spoločné. Ak sú niektorí sudcovia skorumpovaní, tak je povinnosťou štátu ich identifikovať, odhaliť, prichytiť, obžalovať, obviniť.  Každého jedného skorumpovaného osobitne, lebo  kolektívna vina v dnešnom práve nemá čo hľadať.

Kedysi  vraj viseli v kovbojských saloonoch v Amerike na stenách nápisy: „Nemá zmysel strieľať na klaviristu keď je klavír rozladený". Staré, dobré časy.  To ešte existovala stará  dobrá spravodlivosť, ktorej ľudia  rozumeli aj v krčme.  Mimochodom, kto je u nás ten ladič klavíra, z ktorého tá hlasná, falošná mediálna muzika proti všetkým sudcom znie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

DOMOV

Dobré ráno: Kto zarába na slovenských lesoch

Ako u nás funguje biznis s drevom.

SVET

Amerika nemá rozpočet. Zastaví sa život v krajine?

Takzvaný shutdown bude stáť Američanov miliardy dolárov.


Už ste čítali?