Vláda socialistickejšia ako Ficova. A SaS sa tam len vezie?

Autor: Ján Galan | 12.3.2011 o 10:28 | (upravené 12.3.2011 o 10:38) Karma článku: 13,60 | Prečítané:  2027x

že  je nespravodlivé aby živnostníci  zaplatili  za rok menej odvodov ako zamestnanci ?  Súhlas na 100%, dajte teda tú nespravodlivosť okamžite do poriadku a odvody zamestnancom aspoň na úroveň tých živnostníckych znížte!  Že je v zdravotných poisťovniach málo peňazí na zdravotníctvo a že majú veľké pohľadávky? Súhlas na 100%, tak tie pohľadávky od tých dlžníkov rýchlo a efektívne vymôžte, ale po  a) nevymáhajte ich zmätočne od tých, ktorí dlžníkmi nie sú a po  b) nezaťažujte dodatočnými odvodmi všetko, čím si ľudia k mizerným platom aspoň trocha prilepšujú. A hlavne keď si urobíte objektívny audit financovania zdravotníctva, tak zistíte, že tam je peňazí dosť, len v ich rozdelení medzi starostlivosť o pacienta a farmaceutické firmy je problém.  Ale skasírovať občanov je asi jednoduchšie ako urobiť poriadok, všakže?

Že Zákonník práce neumožňuje flexibilitu pracovnej sily? Tak ju ešte viac neznižujte ďalším nezmyselným štátnym zasahovaním do dvojstranných zmluvných vzťahov medzi zamestnancom a zamestnávateľom - len napr.  v oblasti závislosti  trvania skúšobnej doby od výšky platu a v oblasti zavedenia konkurenčnej doložky.

Keď tak veľmi chcete, tak stanovte novú maximálnu hranicu skúšobnej doby (aj teraz je stanovená ako max. 3 mesiace), ale zvyšok nechajte na ich individuálne vyjednávanie a dohodu.  Viete ako vševedúci politici objektívne a logicky zdôvodniť, zdokladovať a dať do zákona aká skúšobná doba je adekvátna akej výške platu, pri akej kvalifikácií zamestnanca, pri akej dĺžke jeho praxe,  v akej  brandži,  v akej konkrétnej firme a pri akom stave ponuky a dopytu v konkrétnom segmente trhu práce?

Pri takomto uvažovaní a platoch politikov by každý jeden volič mal mať právo ktoréhokoľvek z vás  odvolať ku koncu každého jedného mesiaca, za každý jeden váš prúser, ktoré tu vyrábate každý týždeň v rámci vašej nikdy nekončiacej 4-ročnej skúšobnej doby.

Chcete zavádzať  konkurenčnú doložku pre čas po skončení pracovného pomeru?  A čo je to podľa vás konkurenčná firma?  Je to firma, ktorá má rovnaký predmet činnosti  ako firma  v ktorej zamestnanec pracoval?  Takto to myslíte?  Je to teda firma, ktorá má v predmete činnosti napr.   maloobchod/veľkoobchod s tovarom všetkého druhu, sprostredkovanie obchodu, poradenstvo, marketingové služby, IT služby, spracovanie dát atď. a pod.?   Chcete robotníkovi z automobilky, ktoré sú tu dokopy 3 po prepustení z jednej z nich úplne zakázať zamestnať sa v automobilovom priemysle? Chcete zakázať pracovníkovi, ktorý príde o miesto v telekome alebo u mobilného operátora zamestnať sa v celej brandži? Chcete bývalému zamestnancovi od bankovej prepážky zakázať zamestnať sa v bankovníctve?   Chcete zamestnancovi, ktorý doteraz staval chodníky zakázať zamestnať sa pri stavbe diaľnice?

Ja predpokladám, že keď tú konkurenčnú doložku zavediete a všetci zamestnanci svojim zamestnávateľom podpíšu, že po prepustení už nebudú chcieť nikde pracovať a bude tu kvôli tomu 50% nezamestnanosť, tak, že im všetkým ponúknete miesta u vás v politike. A samozrejme vychádzam z toho, že vy odtiaľ odídete a v rámci vašej konkurenčnej doložky sa už nikdy v živote cez žiadne iné strany do parlamentu nevrátite.

To, čo tu táto "akože pravicová vláda" predvádza  je socialistická katastrofa. Dúfal som, že SaS to bude aspoň trocha korigovať smerom k menšiemu zasahovaniu štátu do života človeka, smerom k ponechaniu viac peňazí pre občana a menej na prerozdeľovanie štátu. Ale oni  sa zatiaľ len pohodlne vezú. Kde sú Sulíkom pred voľbami deklarované ambície prevziať zodpovednosť a stať sa ministrom financií? Kde sú ich liberálne princípy v praxi?

Tu asi došlo k omylu, oni nemali vyprodukovať pre koalíciu Matoviča, ale celá SaS sa mala stať takým liberálnym Matovičom koalície, prevziať v nej leadership, pustiť tam čistý vzduch a vniesť tam aspoň nejaký pohyb smerom k väčšej slobode občana od vykorisťovania štátom. Zatiaľ to tu však ide presne opačným smerom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?