Liberálna SaS zastav štátne podplácanie zahraničných investorov!

Autor: Ján Galan | 1.4.2011 o 11:17 | (upravené 1.4.2011 o 11:25) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  1342x

Platiť niekomu za to, že sa rozhodol investovať aby zarobil je choré už z princípu a okrem štátu by takáto blbosť nenapadla asi nikoho. Štát takýmito “systémovými“ opatreniami deformuje podnikateľské prostredie a rovnosť šancí, diskriminuje domácich podnikateľov, ktorých v tom lepšom prípade stavia do polohy ponížených nízkonákladových subdodávateľov zahraničného investora, v tom horšom prípade zahraničnému investorovi priamo financuje ich konkurenčnú likvidáciu. Ale úplne najchorejšie je to vtedy, keď štát platí investorovi tzv. investičné stimuly vo výške mnohých miliónov EUR napriek tomu, že investor by tu kľudne investoval aj bez nich.

Mal som možnosť neformálne podiskutovať so zástupcami dvoch zahraničných investorov, ktorí tu už investovali, sú na Slovensku etablovaní už niekoľko rokov a robia tu sériovú výrobu polovýrobkov/ súčiastok pre svoje materské a sesterské firmy, resp. pre externých zákazníkov v zahraničí. Každý z nich je z iného priemyselného odvetvia a z inej krajiny EU.  Spoločné majú to, že dostali od nášho štátu investičné stimuly, ktoré použili na stavbu výrobných hál,  nové výrobné a technologické zariadenia,  nákup výrobných liniek pre plánované rozšírenie výroby a pod., a že sa  zaviazali vytvoriť, či rozšíriť pracovné príležitosti pre dokopy niekoľko málo stoviek kvalifikovaných zamestnancov.

Obidvoch som sa opýtal na dôvod, prečo požiadali v SR o investičné stimuly. Obidvaja odpovedali, že dôvod bol ten, že ich na túto možnosť upozornil ich právnik, resp. nejaký  investičný poradca  dávno potom, čo boli rozhodnutí na Slovensku investovať a oni teda iba využili existujúcu zákonnú možnosť a o investičné stimuly požiadali.

Obidvoch som sa opýtal na dôvod, či sa na základe podmienok investičných stimulov rozhodovali v ktorých regiónoch SR investujú. Obidvaja ma ubezpečili, že rozhodovanie o výbere konkrétnych lokalít stredného Slovenska padlo ešte pred tým, ako sa dozvedeli o možnosti investičných stimulov. Primárnymi kritériami výberu lokality bola dlhodobá tradícia ich priemyselného odvetvia   a  existencia kvalifikovanej pracovnej sily v danej lokalite, a že samozrejme  im vyhovovala aj relatívne vysoká miera nezamestnanosti, a tým nízke náklady na pracovnú silu v predmetných lokalitách. Úlohu tiež zohralo výhodné logistické napojenie na diaľnicu a železničnú sieť.

Bol som svedkom úsmevu nad  nelogickosťou pravidiel našich investičných stimulov, keď sa pre účely posudzovania žiadosti ako pozitívny faktor berie do úvahy aj miera nezamestnanosti v lokalite investície a počul som vyjadrenie, že do lokalít stredného Slovenska kde investovali ich viedol ich vlastný ekonomický záujem, lacná a kvalifikovaná pracovná sila,  a že skôr by bol pre nich problém investovať do výroby napr. v z hľadiska výrobných faktorov drahej Bratislave (kde paradoxne žiadne investičné stimuly dostupné nie sú...).

Ešte som sa opýtal, že koľko tých stimulov dostali. Keďže si na presné sumy už nespomínam,   tak iba poviem, že dokopy u obidvoch išlo o sumu takmer 20 mil. EUR (na vytvorenie pracovných miest niekoľko málo stoviek trochu kvalifikovanejších robotníkov)

Nakoniec som sa ešte zhrňujúco opýtal, že či by tu investovali aj bez investičných stimulov, či by ich investičný zámer a výška investícií boli rovnaké a či by bol rovnaký aj počet vytvorených pracovných miest. Odpovedali, že ich investičné rozhodnutia neboli závislé od investičných stimulov,  ale od  európskeho, resp. globálneho plánovania výrobných a logistických kapacít v rámci ich holdingov, počet pracovných miest tiež nemohol byť ovplyvnený nejakými lokálnymi  stimulmi, ale závisí od výrobnej kapacity a vyťaženosti fabriky, stupňa automatizácie procesov a plánovanej produktivity práce.

"Ale samozrejme, že si investičné stimuly od slovenskej vlády veľmi vážia ako podporu investorov, a že pri plánovanom rozširovaní výrobných kapacít v SR určite túto zákonnú možnosť využijú znova..."

Aké milé a diplomatické vyjadrenie, no nestimulujte ich!  (mimochodom, 20 mil. EUR = cca  600 mil SKK  sú ročné odvody koľkých tisícok živnostníkov?)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?