Milí Rakúšania, Vaše čísla sú pre našich súdruhov inšpiráciou

Autor: Ján Galan | 10.4.2011 o 14:34 | (upravené 29.6.2013 o 17:08) Karma článku: 12,97 | Prečítané:  2703x

takmer 22 rokov po našej "kapitalistickej" revolúcii by hádam načim bolo pripomenúť našim súdruhom, ktorí nám tu po celý ten čas s menšími či väčšími obmenami striedavo vládli, vládnu a zrejme ešte dlho vládnuť budú (bez ohľadu na ich aktuálnu stranícku provenienciu) čo nám zo SR za ten čas urobili a čo zo SR mať chceme.  Začnime priemernou hodinovou mzdou v národnom hospodárstve: Rakúsko 33,20 EUR/hod., Slovensko: 7,80 EUR/hod. Aby bolo jasné, Rakúšania zarábajú priemerne  za hodinu práce 4,256-krát viac, ako Slováci. A aby bolo ešte jasnejšie, treba ísť do Hainburgu a nakúpiť si tam väčšinu nielen potravín, ale aj priemyselný tovar a benzín lacnejšie ako doma.

Keďže tú mzdu dostanú len zamestnaní, pozrime sa na nezamestnanosť: Rakúsko: 4,4%, Slovensko 15,4%. Aby bolo jasné, SR má 3,5 - krát vyššiu mieru nezamestnanosti ako Rakúsko (priemerná nezamestnanosť za obdobie 2000-2010). A aby bolo ešte jasnejšie v rámci tej nezamestnanosti  je nezamestnanosť mladých ľudí (vek 15-24 rokov) v Rakúsku: 10%, na Slovensku: 27,3%.

Človek by si teda povedal, však keď toľko zarábajú a skoro všetci robotu majú, tak pri takých nízkych cenách  už nepotrebujú aby sa o nich štát staral.  Aby bolo jasné, sociálne výdavky štátu na obyvateľa a rok: Rakúsko 9569 EUR/ obyvateľ a rok, Slovensko: 1919 EUR/obyvateľ a rok. Aby bolo ešte jasnejšie tak Rakúsky štát vráti obyvateľovi z daní a odvodov na sociálnych službách za rok 4,986-krát viac EUR ako ten náš.

Človek by si teda povedal, že aj to daňové a odvodové zaťaženie musia mať niekoľko krát väčšie ako my, keď z toho toľko naspäť dostávajú. Aby bolo jasné, daňové a odvodové zaťaženie v % HDP:  Rakúsko: 42,4%, Slovensko: 27,47%. (skoro som sa toho rakúskeho až zľakol, ale našťastie naši súdruhovia už prišli na to, že to zaťaženie teraz aj my zvyšovať ideme...)

Človek by si povedal, že ten ich štát pri takej sociálnej politike a súčasnej kríze obrovské výdavky musí mať. Aby bolo jasné, štátne výdavky v % HDP:  Rakúsko: 52,7%, Slovensko: 40%. Som si konečne vydýchol, majú ich o niečo väčšie. Tak teda pri tých výdavkoch aj brutálny deficit musia mať. Aby bolo ešte jasnejšie: Deficit verejných financií Rakúsko: -4,3%, Slovensko: -8,2%.

Pozerám na sadzbu firemnej dane z príjmu a podľa nášho obľúbeného príslovia, že keď nám jedna, tak nech susedovi aspoň dve kozy skapú si  hovorím, no aspoň, že susedia vyššie dane platia. Daň z príjmu právnických osôb Rakúsko: 25%, Slovensko: 19%.  Ale škodoradostný  úsmev ihneď zamŕza pri porovnaní sadieb DPH: Rakúsko - potraviny, knihy, prenájmy bytov, časopisy, produkty poľnohospodárstva  a  lesného hospodárstva,  MHD a osobná doprava, kultúrne podujatia: 10%. U nás, ako je známe, je komplet všetko za 20%.

Iste, pri porovnávaní  takýchto čísel sa musíme pozrieť aj na produktivitu práce. Pri predpoklade, že priemerná produktivita práce v EU 27 = 100, tak Rakúsko: 111,6, Slovensko: 78,7. Aby bolo jasné, tá rakúska produktivita práce zrejme súvisí s inými druhmi výrob ako je extrúzia plastov, montáž káblových zväzkov, či lisovanie plechov pre automobilky.

Dalo by sa určite kadečím pokračovať, kadečo porovnávať, o kadečom debatovať a špekulovať, ale ako základná inšpirácia pre našich súdruhov po 22 rokoch by to hádam stačiť mohlo.

 

Zdroj použitých údajov:  Eurostat, EU Komisia, OECD

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?