Viete, že príručka pre zdanenie fyzickej osoby má 543 strán?

Autor: Ján Galan | 12.4.2011 o 9:39 | (upravené 23.10.2012 o 11:44) Karma článku: 14,50 | Prečítané:  2185x

Bol som u pani účtovníčky a zbadal som na jej stole knihu veľmi solídnej hrúbky.  Bola to kniha s názvom  "Príručka pre zdanenie príjmov fyzickej osoby". Pre lepšiu predstavu, tá kniha bola hrubá asi ako  65% výšky štandardnej tehly (pre lepšie porozumenie živnostníka -  murára),  asi  ako 8 na sebe položených  obkladačiek (pre lepšie porozumenie živnostníka - obkladača),  bola hrubá asi ako 2,5 násobok podpätku oblekovej topánky (pre lepšie porozumenie živnostníka - šustra)  Navyše, tie strany boli písané drobným a hustým  písmom (pre radosť živnostníka - optika).

Zaujímavé je, že táto 543- stranová kniha o tom ako sa v SR platia dane fyzických osôb vyšla v roku 2006, ktorý bol posledným rokom tzv. "daňovo-reformnej"  Dzurindovej vlády (ja len preto,  že oni teraz tie dane a odvody  znova reformovať idú).

Autorka v závere predslovu ku knihe píše, citujem: „ ... Asi väčšina z nás pozná vetu z Biblie: „Odovzdajte cisárovi čo je cisárovo  a Bohu, čo je božie". „Výška daňových nedoplatkov u nás je však alarmujúca. Kde sa stala chyba?  Veľmi často ide o dôkladne premyslené podvody a sústavné sa vyhýbanie platenia daní ľuďmi, ktorých morálne princípy nezaujímajú. No vyskytuje sa aj množstvo prípadov, keď daňovník chce postupovať čestne a nižšiu daň si vypočíta len kvôli neznalosti zákonov". „Tu pomôže zmena prístupu, teda:

-nepodceňovať túto oblasť,

-sledovať legislatívny proces,

-študovať odbornú literatúru,

-spolupracovať s odborníkmi a pod."

„...Je to problematika skutočne komplikovaná, pričom v podstate všetky legislatívne zmeny majú v konečnom dôsledku vplyv aj na dane. Napr. len Zákon o dani z prijmov obsahuje okolo 150 odkazov na iné právne normy (ktoré sa neustále menia)...".

Ja samozrejme obdivujem daňovú odbornosť aj spisovateľskú  trpezlivosť pani autorky a verím, že jej dielo je určite po všetkých stránkach úplne dokonalé a nanajvýš užitočné pre tisíce ľudí v SR. (myslel som samozrejme "daňovníkov", ale taký "človek" alebo "ľudí" mi  znie lepšie...)

Avšak v tomto blogu mi nejde o túto knihu ani o  jej  pani autorku,  ale ide mi o jednoduchého človeka (sorry, myslel som "daňovníka") - šustra, murára, obkladača, výrobcu a predavača hot-dogov, výčapníka, krajčíra, čalúnnika, stolára, hodinára  a mnohých ďalších.

Čím sa títo remeselní nešťastníci, ktorí svojimi službami zvyšku sveta dennodenne uľahčujú život previnili, že ich štát daňovými predpismi trestá, ktoré sú schopné  543 stranovú knihu zaplniť?

Môžu títo ľudia za to, že majú väčší talent na  svoje poctivé remeslo z ktorého ruky bolia,  ako na štúdium univerzity a prednášky zo špecializácie odboru - financie a dane?

Prečo týchto možno jednoduchých, ale pracovitých a poctivých ľudí (som si istý, že  napr. vo finančnej  brandži  je podvodníkov podstatne viac)  štát núti aby  namiesto svojej roboty, ako hovorí autorka "sledovali legislatívny proces", "študovali odbornú literatúru" a samozrejme za veľa, veľa peňazí "spolupracovali s odborníkmi" ?

Jednoduchšie a zrozumiteľnejšie  by to nešlo?  Nešlo by tých 543 strán škrtnúť a napr. na 5 stranách blbovzdorne, zrozumiteľne a jednoznačne  tomu šustrovi, murárovi, hot-dogárovi  a mne vysvetliť, že koľko % daní treba platiť ?

Nie sú náhodou tie daňové úniky spôsobené práve tým, že je to celé príliš zložité a nejednoznačné?

No veď  uvidíme akú hrubú  daňovú príručku po tejto "zjednodušujúcej" reforme treba bude...


Zdroj citácie:

Príručka pre zdanenie príjmov fyzickej osoby, Autor: Ing. Valéria Jarinkovičová, Vydavateľstvo Epos, 2006

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?