V pozadí eurovalu stojí Peter Nagy!

Autor: Ján Galan | 5.10.2011 o 10:44 | (upravené 5.10.2011 o 10:57) Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2565x

Áno, ja tvrdím, že za tým eurovalom a celým krikom okolo neho je slovenský spevák Peter Nagy.  Ja viem, že ide o veľmi závažné obvinenie, ktoré je treba dokázať.  Aj keď Ide o mimoriadne rafinovanú záležitosť, ktorá siaha do minulosti, ja sa to dokázať pokúsim. Poďme to teda prebrať od začiatku a som si istý, že k spevákovej úlohe v tejto nanajvýš podozrivej záležitosti s názvom "euroval" sa dopracujeme spoločne.

Niekedy na začiatku, pred krízou boli vo väčšine krajín EU (a čudujsasvete aj USA) v bankách aj v štátnych kasách peniaze. Teraz už nie sú. Už toto je prvá podozrivá okolnosť celého prípadu. Veď peniaze sú ako tá vesmírna hmota. Keď už raz vzniknú, tak potom už nezanikajú, iba menia svoju formu a na rozdiel od tej vesmírnej hmoty aj vlastníka. Veď taký peniaz je obeživo, raz je u teba, raz u mňa, raz v obchode, raz v banke, raz v nejakom investičnom fonde a nakoniec ti ho zoberie štát aby ho daroval niekomu inému, kto ho znova odnesie do toho obchodu, prípadne do toho investičného fondu. Podozrivé na tom je to, že teraz nám tu zrazu všetci bankári a všetci politici unisono tvrdia, že peniaze už nie sú nikde, a že sa na to máme zložiť my, malí a strední daňoví poplatníci! Chápete to? Veď tie peniaze čo pred krízou boli (a teraz už vraj nie sú) predsa nemohli nikam zmiznúť, oni mohli iba zmeniť svoju formu a vlastníka!  A presne tu je treba začať s riešením prípadu. Treba ísť po stope tých peňazí.

Poďme na to.  Takže na začiatku, pred krízou ležali v bankách ťažko a poctivo zarobené peniaze nás všetkých, drobných sporiteľov, daňových poplatníkov a firiem tvoriacich reálnu pridanú hodnotu  v EU, v USA či kdekoľvek inde. Pre zjednodušenie veci vychádzajme z toho, že všetky peniaze, ktoré tam vtedy v tých bankách ležali a ktoré neboli zarobené práve bankovou alebo špekulatívnou úžerou, boli zarobené poctivo a ťažko. Potom banky vo svojej ziskovej nenažranosti a bez toho aby sa opýtali tých, ktorým tie peniaze  patria, začali tieto poctivé, ťažko zarobené a hlavne pre nich cudzie peniaze (veď ktorá banka, investičný poradca či politik už riskuje vlastné peniaze, že?)   strkať  do rizikových obchodov sľubujúcich vysoký výnos alebo vysokú stratu. Začali ich cez burzy pchať do bublinových cenných papierov, o ktorých ani "divá sviňa" netušila (povedal by Paľo Habera, ale ten s tým na rozdiel od Petra Nagya určite nič nemá) čím okrem nekritického očakávania nárastu ich zajtrajšej hodnoty sú kryté. A cez štátne dlhopisy a úvery ich pchali do populistických investičných nápadov politikov, ktoré boli kryté akurát tak ich politickými kecmi a províziami, ktoré za to štátne investovanie kasírovali. A samozrejme pchali ich tam radi, lebo tie bláboly politikov boli kryté daňovou kapacitou krajín, čiže všetkých nás malých, stredných a prepytujem - poctivých poplatníkov (veď neurazte sa, ide iba o technické označenie na naše odlíšenie sa od tých bankárov a politikov).   A potom to zrazu prišlo.

Fiktívna hodnota bublinových cenných papierov, politických kecov a neefektívnych štátnych výdavkov spľasla a banky cez burzy a politici cez štátne rozpočty o podstatnú časť tých našich ťažko a poctivo zarobených peňazí prišli. Banky a politici prišli nie o vlastné, ale o naše peniaze!  Aspoň sa tak všetci tvária, že o tie peniaze prišli a teraz vraj potrebujú a ešte dlho budú potrebovať našu celoplošnú občiansku podporu cez kadejaké eurovaly poradového čísla jedna až „n".

Predpokladám, že ak by s tými našimi peniazmi boli bývali na tých bezcenných cenných papieroch a štátnych dlhopisoch zarobili, tak by ich určite ani nenapadlo sa o tie zisky s nami podeliť. Ale priznajme si, je od nich pekné, že na nás myslia aspoň pri delení straty. Resp., oni si vlastne tú stratu ani nechcú s nami podeliť, oni chcú aby sme ju celú zatiahli my, drobní, strední a poctiví (ak som sa tým slovom niekoho dotkol opakovane sa ospravedlňujem!) daňoví poplatníci. Tie banky a tí politici sú strašne chytrí, lebo vymysleli dobrý dôvod prečo by sme mali tie ich škody, ktoré spôsobili, zatiahnuť  my a nie oni,  prečo sa nám to dokonca oplatí!  Úplne blbovzdorne nám teraz vysvetľujú, že ten ich problém - to, že prešustrovali naše peniaze, ktoré im boli zverené a mali ich zodpovedne spravovať, nie je ich problém, ale že je to problém náš!

Že  zatiahnuť  to za politikov a banky je síce zlé riešenie, ale že je to vraj lepšie riešenie ako nechať tie banky skrachovať a tých bankárov a politikov celoplošne, cez novodobé občianske revolúcie zvrhnúť a vziať  ich na osobnú zodpovednosť! (v takom stredoveku by to s tou napr. španielskou čižmou určite išlo jednoduchšie, ale verím, že keby sa chcelo, aj dnes by sa nejaký účinný mechanizmus brania na zodpovednosť našiel).  A úplný vrchol všetkého je, že ešte od nás celoplošne žiadajú aby sme im dali k dispozícií ďalšie a ďalšie naše peniaze a spoľahli sa znova na nich, že oni ten "náš problém" vyriešia!

No, neviem ako vy, ale ja im už neverím. Ja by som radšej riskol to, čo tí politici a bankári pokladajú vraj za "horšie riešenie" a žiadne peniaze viac by som im už nedal. Bol by som za to, aby ten kto má zbankrotovať aj zbankrotoval už teraz keď je v tom utopených menej peňazí ako tam bude utopených  po všetkých tých eurovaloch. No a keby to náhodou predsa len nevyšlo, tak predsa veď rôzne revolúcie sú odjakživa legitímnou súčasťou histórie ľudstva a politici a bankári dnes aj tak patria medzi premnožené druhy... .

Mám ale silné podozrenie, že oni nás oblbujú a strašia výhradne v ich a nie v náš prospech. Možno by som im aj uveril, ale keď dobre natrčím uši tak niekde v pozadí toho hlasného politického a bankárskeho oblbovania,  spoza toho eurovalu počujem znieť obrovský zbor politikov z celého sveta spievať pesničku so slovami: "Poďme sa zachrániť" a niekde ešte ďalej za nimi počujem rovnako veľký zbor bankárov spievať nad aktuálnymi ziskami bankového sektora ďalšiu pesničku: "Aj tak sme stále frajeri".  Keď tie ich pesničky z pozadia eurovalu počúvam, tak ma nenapadá nič iné len ďalšia pesnička od Petra Nagya s názvom, že ešte aj tie "Psi sa bránia útokom", tak prečo nie my?

Že vraj všetky tie eurovaly máme za nich zatiahnuť z dôvodu akejsi našej zodpovednosti? A nevymysleli oni náhodou pre nás nejaký nový druh zodpovednosti za to, aby sa politici zachránili a bankári zostali stále frajeri? Tak sa mi zdá, že v tomto prípade bude pre zdravú budúcnosť zodpovednejšie zostať nezodpovedným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?