Toľko zachraňovania eurozóna nemôže prežiť

Autor: Ján Galan | 13.12.2011 o 13:12 | (upravené 13.12.2011 o 13:28) Karma článku: 16,45 | Prečítané:  2186x

Žijeme v kapitalizme. Kapitalizmus je založený na zákonoch trhu. Na trhu sa vymieňajú produkty a služby za protihodnotu. Výška protihodnoty – cena, za ktorú dôjde k výmene, je výsledkom aktuálnej rovnováhy medzi ponukou a dopytom. Pri vysokom dopyte cena rastie, prí nízkom dopyte cena klesá. Cena, za ktorú sa požičiavajú peniaze sa volá úrok. Výška úroku je tiež závislá na ponuke a dopyte peňazí. Pokiaľ ponuka peňazí pokrýva dopyt, tak výšku úroku už ovplyvňuje iba dôvera v dlžníka, dôvera v jeho budúcu schopnosť splácať – solventnosť a dôvera, že v čase splátok bude mať svoje peniaze k dispozícii – likvidita.

Ak si chcete požičať peniaze a prídete za veriteľom s tým, že máte násobne väčšie dlhy ako dokážete za rok vyprodukovať peňazí, že tie dlhy vám stále rastú a vaša schopnosť produkovať peniaze kvôli vašej znižujúcej sa konkurencieschopnosti stále klesá, že nie ste ochotní za svoje záväzky ručiť reálnymi hodnotami, ale iba papierikmi (ale zato, že mu ich ako záruku natlačíte koľko len bude chcieť), že namiesto svojej budúcej konkurencieschopnosti riešite budúcu veľkosť mrkvy, banánov a uhoriek, že neviete prispôsobiť svoje výdavky svojim možnostiam, že namiesto zákonov trhu rešpektujete bláboly nejakých politických parazitov, ktorí nie sú schopní vyriešiť nič,  a že vás je v takom klube 17 členov,... tak od veriteľa rešpektujúceho zákony trhu dostanete toľko peňazí a za taký úrok ako si zaslúžite - nedostanete buď nič, alebo len minimum a za maximálny úrok.

25. marca 2010 neschopní politici začali  eurozónu "zachraňovať", kedy namiesto pripustenia bankrotu,  začali za dlh Grécka  vystavovať bilaterálne záruky členských štátov EÚ, ako aj záruky MMF vo výške 110 mld. EUR.

Nestačilo. Úroky stúpali a ratingy klesali ďalej

9. a 10. máj 2010 Euroval 1 - na mimoriadnom zasadaní Rady ministrov financií  EU- ECOFIN sa dohodlo zriadenie provizórneho (dočasného) stabilizačného mechanizmu so zárukami vo výške 750 mld. EUR.  Paralelne s tým začala ECB v rozpore s vlastným štatútom nakupovať dlhopisy zadĺžených štátov.

Nestačilo. Úroky stúpali a ratingy klesali ďalej + kríza sa rozšírila na Portugalsko a Írsko

16. a 17. december 2010 Euroval 2 - rozhodli predsedovia vlád 17 krajín eurozóny o rozšírení Lisabonskej zmluvy tak,  aby mohol vzniknúť trvalý stabilizačný mechanizmus -trvalý euroval

Nestačilo. Úroky stúpali a ratingy klesali ďalej

21. marec 2011 ministri financií eurozóny rozhodli a 24. Marca 2011 šéfovia vlád potvrdili zriadenie trvalého eurovalu, do ktorého budú členovia eurozóny vkladať prostriedky 5 rokov.

Apríl 2011 - celková vyplatená/disponibilná finančná pomoc pre Grécko, Portugalsko, Írsko + ďalších kandidátov  na pomoc predstavovala už 864,8 mld. EUR

Nestačilo. Úroky stúpali a ratingy klesali ďalej, do problémov sa dostalo Taliansko, Rakúsko

Nemá význam to všetko jednotlivo vymenovávať:

... október, november, december 2011 - Hovorí sa o navyšovaní eurovalu na 1 poprípade na 2 bilióny EUR, vrátane pákovania.  Poviem to slovom: tisíc až  dvetisíc miliárd EUR oddlžovania a záruk!

...Hovorí sa o fiškálnej únii, ktorú na stretnutí v Bruseli mnohí potvrdzujú (aby ju hneď po návrate domov mohli začať spochybňovať)

Nestačí. Úroky stúpajú a ratingy bánk aj krajín klesajú ďalej. V problémoch sú už všetci, agentúry hovoria o znížení ratingov celej eurozóne, vrátane Nemecka. Dôveru už nemá nikto. Krajiny eurozóny sa tvária solidárne, ale každý už v zákulisí prepočítava najkrízovejšie scenáre a hľadá, kde uskladnil svoju starú menu.

Pre "záchrancov" eurozóny mám iba dve veľké otázky a jednu malú:

1. Začalo sa zachraňovať Grécko hodnotou 110 mld. EUR - kedy, čím a ako to zachraňovanie skončí?

2. Čo by sa stalo, keby sa to Grécko na začiatku nezačalo zachraňovať a nechalo by sa zbankrotovať?

A ešte tá malá otázka:

3. Kedy sa eurozóna ospravedlní Sulíkovi?  Za jeho kameňovanie, ktoré nastalo po tom, čo si dovolil verejne povedať iba to, čo vie už po tisícročia každý rozmýšľajúci sedliak, že:

„dlhy sa nedajú riešiť ďalšími dlhmi"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?