Neverím, že iba 5,6% voličov je za slušnosť a zásadovosť v politike

Autor: Ján Galan | 17.12.2011 o 9:37 | (upravené 17.12.2011 o 18:12) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  2269x

Keď som včera počul o agentúrnom prieskume, ktorý prisudzuje strane SaS iba 5,6%-nú voličskú podporu, tak mi napadli iba dve možnosti – jedna pozitívna a druhá negatívna. Paradoxne, tá pozitívna možnosť je, že výsledky tohto prieskumu sú buď obrovským omylom, obrovskou štatistickou odchýlkou, alebo obrovským klamstvom. Z ničoho tú agentúru neobviňujem. Ale aj k omylom, aj ku klamstvám a manipuláciám všetkého druhu predsa na Slovensku prichádza bežne.

Tá druhá možnosť, ktorá mi napadla,  je tá  negatívna.  Paradoxne, tá negatívna možnosť je, že o žiaden omyl ani klamstvo nejde, že ten prieskum vyjadruje objektívny stav, že to čo vyšlo je pravda o preferenciách voličov. Že na slušnosti a zásadovosti v politike, na transparentnosti a jasných pravidlách míňania peňazí daňových poplatníkov, na osobnej a profesionálnej integrite politikov, na priamosti a otvorenosti ich komunikácie s verejnosťou a na ich neskorumpovateľnosti, na Slovensku skutočne záleží iba 5,6%-tám voličov. Respektíve, že na všetky uvedené hodnoty 94,4% voličov kašle.

Ak existujú situácie, kedy človek radšej uprednostní  omyl alebo podvod pred pravdou, tak asi  toto je jedna z nich. Lebo ak by to bola pravda, tak Slovensko nemôže čakať nič dobré.

Aby som v tom mal jasno, budem to musieť s niekým prebrať. Asi to preberiem s ľuďmi z môjho užšieho, širšieho aj najširšieho okolia. Preberiem to s nimi, lebo medzi nimi sa počet priaznivcov strany SaS za posledný rok minimálne zdesaťnásobil. A každého z nich požiadam aby zistil, ako sa to vyvíja u ľudí v jeho okolí a v okoliach ľudí z jeho okolia, atď. (to by v tom bol čert aby sme aspoň jedného pravicového voliča, ktorý sa nechystá voliť SaS nenašli!)

Teraz mi napadla ešte iná možnosť.  O žiaden omyl ani podvod nejde a nie je to ani pravda. Ide iba o tlačiarenského škriatka. Pôvodná, korektná tlačová správa možno znela takto, alebo podobne: „Stranu SaS by okrem všetkých rozmýšľajúcich pravičiarov volilo aj 5,6% doterajších voličov strany SMER." Niektoré slová z tej vety vypadli a zostalo tam len, že „stranu SaS by volilo 5,6% voličov..."

Toto bude správna odpoveď!  Netreba za všetkým hneď vidieť omyl, sprisahanie alebo podvod.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?