Ručili by ste susedovi povaľačovi za úvery vlastným bytom?

Autor: Ján Galan | 27.5.2012 o 10:09 | (upravené 27.5.2012 o 10:14) Karma článku: 15,31 | Prečítané:  1415x

Predstavte si, že v dome máte suseda povaľača. Alebo predstavte si, že tých susedov povaľačov máte v dome až troch. Ale venujme sa zatiaľ iba tomu jednému. Žije na sociálke, prípadne pracuje iba toľko aby mal čo jesť, každý deň po obede si dá na dve až štyri hodinky šlofíka, pol týždňa vždy strávi sedením na rybačke, v byte má bordel a je zadĺžený až po uši u celej ulice tak vysoko, že pri súčasnom spôsobe života a príjmoch svoje dlhy nikdy v živote nebude môcť splatiť. Ale  ten jeho súčasný spôsob života on nie je schopný zmeniť. Podvádza, vyhovára sa a sľubuje, ale dlhy mu stále iba rastú a rastú.

Ale inak je to veľmi sympatický človek. Dá sa s ním porozprávať o čomkoľvek, stále sa usmieva, nič pre neho nie je problém a keď máte problém vy, tak vás presviedča, aby ste sa na to vykašľali, že však sa to nejako vyrieši samé, že on to robí takto po celý svoj život a funguje to, a že o peniaze v živote vôbec, ale vôbec nejde, najmä ak sú tie peniaze cudzie.  Predstavte si, že ten povaľač je taký večný optimista, taký človek nad vecou, je to taký uvoľnený južanský typ. No jedna radosť mať takého milého človeka za suseda. Človek by mu odpustil čokoľvek.

A potom odrazu jedného dňa vám ten sused neočakávane zazvoní na byte a už sa neusmieva, už to nie je ten usmievavý a milý človek. Sucho a bez varovania vám oznámi, že on sa chce z domu odsťahovať, že on už s vami ďalej nechce bývať v jednom dome. Kým si uvedomíte, že by ste po tejto správe vlastne mali zakričať od radosti, tak vám ten váš sused rýchlo stihne pripomenúť, že to jeho odsťahovanie zo spoločného domu bude mať pre vás jeden dosť veľký háčik.

On vám povie, že on tým svojim sťahovaním z domu narobí v celom dome veľký bordel. Že rozbije výťah, že oplieska  všetky dvere, že rozryje podlahu a že tí jeho kamaráti vagabundi čo mu budú pomáhať so sťahovaním, vám ešte pri odchode možno aj celý dom podpália. Sused vám vysvetlí, že to jeho odsťahovanie bude pre vás nie pomocou, ale veľkým problémom a veľkou stratou a možno dokonca kvôli tomu, že sa bude od vás sťahovať, aj prídete o celý dom.

Hneď ako sa začnete tváriť kyslo, tak ten sused vám ponúkne riešenie. Ak teda nechcete mať všetky tie problémy spojené s jeho sťahovaním, tak on z domu neodíde, on teda bude ochotný v dome zostať. Ale iba za jednej podmienky. On zostane, ale potrebuje aby ste mu odpustili všetky peniaze, ktoré si od vás napožičiaval doteraz a ešte chce aby ste mu ručili za ďalší úver.   Jednoducho vám oznámi, že keď mu neodpustíte doterajší a nebudete mu ručiť za ďalší úver, tak nebude mať problém on, ale budete mať problém vy.

Lebo on pri tom sťahovaní zo spoločného domu tam narobí taký bordel, že to po ňom ani za desať rokov nedáte do poriadku. Takže vlastne by vám malo byť jasné, že odpustiť mu doterajšie dlhy a požičať mu ďalšie peniaze bude pre vás ďaleko výhodnejšie, ako ho nechať z domu odísť za cenu toho bordelu, ktorý po svojom odchode zanechá.

Čo s tým susedom urobíte, ako sa rozhodnete? Necháte ho napriek tým škodám, ktoré vám zanechá odísť, alebo ho budete dotovať ďalej a budete ho prosiť aby sa choval slušne s tým, že mu za tú slušnosť budete stále viac a viac platiť? Založíte spolu s ostatnými sudedmi trvalý fond na záchranu suseda povaľača, alebo toho suseda z domu vykopnete a ten dom bez neho si potom spoločne so slušnými susedmi dáte do poriadku?

Lenže pri rozhodovaní čo stým susedom povaľačom urobíte, musíte myslieť aj na to, že tých až po uši zadĺžených susedov povaľačov máte v dome vlastne až troch. A tí zvyšní dvaja veľmi pozorne sledujú ako sa zachováte k tomu prvému. Či mu budete donekonečna platiť a odpúšťať dlhy, len aby zostal a nevyrobil tie problémy spojené s jeho sťahovaním, alebo ho z domu vyhodíte aj napriek všetkým problémom, ktoré vám to prinesie. A na základe toho čo urobíte s tým prvým susedom povaľačom sa tí zvyšní dvaja povaľači na vás pripravia. Buď si získate u nich rešpekt, alebo sa pre nich stanete iba chodiacou peňaženkou na vlastné obslúženie. Lebo aj oni sa jedného dňa budú chcieť nechať finančne presvedčiť aby vo vašom spoločnom dome zostali bývať s vami. A pripomenú vám, že problémy spojené s ich sťahovaním z domu budú až také veľké, že ich ten váš dom určite neprežije. Že si také niečo vo vlastnom živote a vo vlastnom dome neviete ani predstaviť? Nevadí, tak poďme do reality a buďme konkrétni.

Ten prvý sused povaľač vo vašom dome sa volá Grécko, ten druhý sused povaľač Španielsko a ten tretí sused povaľač Taliansko. A ten fond, ktorým máte ručiť za ich nikdy nesplatiteľné dlhy  sa volá trvalý euroval alebo Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM). A ešte si predstavte, že váš záväzok k tomu trvalému eurovalu máte definitívne, neodvolateľne a s platnosťou navždy bez možnosti vystúpenia z neho a bez možnosti jeho prevodu na iných podpísať už teraz, v júni 2012. To už nie je predstava, to je realita.

Čo s tými susedmi urobíte? Podpíšete ten trvalý euroval iba kvôli tomu, aby zostali ešte krátko, možno iba niekoľko mesiacov bývať vo vašom dome? A čo im dáte potom, už o niekoľko mesiacov keď sa minú peniaze aj z toho trvalého eurovalu? Čo im ešte dáte, aby ďalej láskavo zostali bývať vo vašom dome? A čo im dáte potom nakoniec, keď vás už oberú o všetko? Lebo oni vás musia cucať až kým vás neoberú o všetko. Vyplýva to z logiky ich problému. Oni totiž už majú svoje dlhy v takej závratnej výške, že pri spôsobe života aký vedú a aký nie sú schopní zmeniť, sa tie ich dlhy nedajú splatiť už nikdy. Tak im nič iné nezostáva iba cucať. Cucať kým to pôjde, aby si predĺžili život. Cucať až kým nevycucajú celý váš dom, až kým vás nedonútia aby ste sa z toho domu odsťahovali vy a nie oni. Bez peňazí sa nakoniec budete musieť odsťahovať z vlastného domu vy a nie oni. Ten váš ohrozený dom sa volá Eurozóna a možno sa v budúcnosti premenuje na Európsku úniu.

Čo s tým? No možno by pre začiatok stačilo teraz v júni nepodpísať ten trvalý euroval a tomu prvému susedovi popriať šťastnú cestu z domu. Urobiť to ako príklad a varovanie pre tých zvyšných dvoch. Ako varovanie, že ten ich spôsob života je treba naozaj zmeniť alebo sa o to aspoň seriózne pokúsiť. Lebo ak sa to nepodarí hneď, tak potom už cesty späť nebude. Definitívne. Možno už teraz je neskoro, ale treba to vidieť pozitívne a držať sa zásad a zdravého rozumu. Nič iné nemá najmenšiu šancu pomôcť. Kadejakých kecov, nesplnených sľubov a bezdôvodného ustupovania zo zásad a zdravého rozumu a odpúšťania dlhov už bolo dosť a doviedli nás tam, kde sme. Na samý okraj priepasti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?