V rankingu blbovoličstva by sme asi obstáli lepšie

Autor: Ján Galan | 9.9.2012 o 11:13 | Karma článku: 15,18 | Prečítané:  781x

Tak sme sa zo správy „The Global Competitiveness Report 2012 - 2013", vydanej WEF  dozvedeli, že konkurenčná schopnost Slovenska z hľadiska podnikatelského prostredia je najhoršia v histórii. http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2012-2013/ Skončili sme na 71. mieste zo 144 hodnotených krajín. V rámci EU sú pred nami všetci okrem Rumunska a Grécka. Česko je pred nami dokonca o 32 miest, Poľsko o 30 a Maďarsko o 11. No, ale aspoň že v rámci toho nášho pekného 71. miesta sme sa ocitli v dobrej spoločnosti. Tri miesta pred nami majú obsadené Sri Lanka, Kolumbia, Maroko a tri miesta za nami Čierna Hora, Ukraina a Uruguay.

Za nastavenie pravidel a za podmienky pre podnikanie v krajine sú zodpovední politici. Politici sú zodpovední za jasnosť, transparentnosť a stabilitu  pravidel, za mieru korupcie v štáte, za kvalitu a stabilitu podnikateľskej legislatívy, za vymožiteľnosť práva, za nízku administratívnu náročnosť podnikania, za jednoduchosť a minimalizáciu  daní a odvodov a za flexibilitu trhu práce. Toto majú politici rýchlo a jednoducho nastaviť, nemiešať sa do toho, nedeformovať to a potom dať podnikateľom pokoj aby si oni mohli robiť svoju prácu.

Prácou podnikateľov je rast firiem, investícií a zamestnanosti. Pre jednoduchšie rozmýšľajúcich to poviem jednoducho. Prácou podnikateľov je budovať firmy, ktoré dajú ľuďom prácu. Štát ani politici zabezpečiť zamestnanosť nevedia, nemôžu a ani toho nie sú schopní.

Tak prečo robia politici podnikateľom zle? Prečo bránia tomu, aby podnikatelia ľudí zamestnávali? Prečo napríklad nezariadia vymožiteľnosť práva? Prečo napríklad vymáhanie oprávnených pohľadávok slušných malých a stredných podnikateľov trvá tak dlho, že mnoho veriteľov skôr zbankrotuje ako sa dostanú k svojim peniazom, zatiaľ čo rôzni podvodníci si veselo ďalej "podnikajú" s ich peniazmi? Prečo je pre ktoréhokoľvek vagabunda jednoduché dohodnúť sa so sudcom na prieťahoch súdneho konania, kde bolo všetko už niekoľkokrát a nepochybne preukázané a mal by sa teda už konečne po rokoch vyniesť rozsudok v prospech veriteľa? Prečo sa taký rozsudok nevynesie, ale stanoví sa ďalšie pojednávanie napr. až o ďalší rok?

Prečo pomaly každého druhého bezdomovca možno titulovať „pán továrnik" alebo „pán veľkopodnikateľ" len kvôli počtu firiem, ktoré niekto vytuneloval a potom na neho prepísal v obchodnom registri, aby sa zbavil dlhov? Koľko serióznych podnikateľov títo podvodníci finančne položili?  Koľko zničili pracovných miest?  Koľko peňazí to stálo štát na podporách a následne koľko to stálo slušných občanov na daniach?  Prečo nie je problém vytunelovať firmu a potom sa v tej istej firme, ale s iným názvom zamestnať ako zamestnanec nového majiteľa - napr. svojho brata? Koľko dodávateľov položili také firmy? Koľkým ľuďom zobrali prácu? A koľko to stálo štát a daňových poplatníkov?

Prečo politici z daní domácich občanov a podnikateľov brutálnymi investičnými stimulmi, často v desiatkach, v niekoľkých prípadoch dokoca až v stovkách miliónov EUR (!) podplácajú zahraničných podnikateľov? http://www.economy.gov.sk/investicne-stimuly-6427/128112s

Prečo to robia v mnohých prípadoch už ani nie za ďalšie investovanie, ale často iba kvôli tomu, že sa tí zahraniční podnikatelia niekde v novinách vyjadria, že "uvažujú o tom, že fabriku presťahujú inde"?

No zdá sa, že podplácaním zahraničních investorov sa dobré podnikateľské prostredie netvorí. To by sme totiž dnes asi neboli na tom 71. mieste v rankingu, že? Otázka stojí skôr tak, že keby sme boli v tom rankingu vyššie, či by sme to podplácanie investorov vôbec potrebovali.

A za to všetko môžu a sú zodpovední politici. Všetci do jedného, ktorých sme si tu za posledných 20 rokov zvolili.

Asi by sme sa teda ako občania a voliči konečne mali veľmi vážne a seriózne zamyslieť nad našim vlastným postavením v rankingu. V rankingu blbovoličstva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?