Z neho je treba urobiť nezamestnaného

Autor: Ján Galan | 13.10.2012 o 9:54 | Karma článku: 16,01 | Prečítané:  1328x

A nezamestnaným ide zakázať pracovať. No nechutnejšia obludnosť hádam ani neexistuje. Nezamestnaným ide zakázať ešte aj tú jedinú prácu, ktorú si v tejto politikmi zruinovanej krajine ešte dokázali možno aspoň sezónne obstarať, prácu na dohodu. A minister práce (zaujímavý názov funkcie, ktorá by sa mala premenovať na ministra nezamestnanosti) si im ešte dovolí cynicky odkázať aby si buď našli riadne zamestnanie, alebo aby nepracovali vôbec.

"A přikážeme větru, dešti" - spievali kedysi komunisti a zakázali trh. A potom v tom plánovanom hospodárstve nedokázali naplánovať  ani len dostatok záchodového papiera. Komunisti nikdy v živote nepochopia, že trh sa zakázať nedá. Ani trh práce. Lebo trh nie je nič iné iba výmena tovaru za tovar, služby za službu, či tovaru za službu prostredníctvom peňazí ako výmenného ekvivalentu. Na trhu sa stretáva ponuka individuálne ocenených hodnôt s inou ponukou individuálne ocenených protihodnôt a keďže obidve strany výmeny tú ponúkanú hodnotu od protistrany potrebujú, tak nakoniec dôjde k tomu, že sa na výmene dohodnú za kompromisnú (trhovú) cenu a za obojstranne akceptovateľných podmienok výmeny. Trh je podstatou ľudskej existencie, vznikol už s  deľbou práce v prvotnopospolnej spoločnosti a zanikne s človekom. Aj trh práce je len trh.

Trh sa dá buď rešpektovať, alebo  deformovať a potláčať, ale existovať neprestane a cestu si vždy nájde. Keď podnikateľom zakážu ľudí zamestnávať na dohodu, tak oni buď nebudú zamestnávať vôbec, alebo si tie práce, ktoré im ľudia robili na dohodu zabezpečia iným spôsobom, alebo s nimi prestanú a budú mať ešte menej výnosov, a teda budú platiť ešte menej daní.  Aj pracovný trh si cestu nájde akokoľvek sa ho budú snažiť deformovať.  Ale  keď ho budú až moc deformovať, tak dopadnú ako komunisti. Možno s tým rozdielom, že namiesto nedostatku záchodového papiera tu nakoniec vyrobia 25% nezamestnanosť ako v Španielsku.

Lebo všetci  Slováci sa u veľkých firiem ako je VW a Samsung zamestnať nedokážu (no jedine, že by im to ten minister nezamestnanosti  dal  príkazom...).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?