Fico, Dzurinda a svetový trh ocele

Autor: Ján Galan | 21.11.2012 o 13:58 | (upravené 21.11.2012 o 14:06) Karma článku: 15,31 | Prečítané:  2615x

Keby to nebolo do plaču, bolo by strašne zábavné sledovať ako sa  kvázi “ľavičiar“ Fico s  kvázi “pravičiarom“ Dzurindom teraz hádajú o tom, kto z nich môže za aktuálne očakávaný odchod US Steel zo Slovenska.  Oni  aby  zistili, kto z nich dvoch za ten odchod môže, tak začali najprv riešiť to, kto môže za príchod USS a či náhodou už ten príchod USS na Slovensko vlastne nie je tou hlavnou  príčinou ich dnešného odchodu...

Fico tvrdí, že za odchod USS môže  Dzurindova vláda, lebo " porozdávala štátny majetok" a  firmy " iba vyťažili z lukratívnych podmienok a po ich vypršaní odchádzajú tam, kde je to pre nich výhodnejšie". A ešte dodáva„Celkovo sa teraz ukazuje, čo za zbesilosť bolo privatizovať štátny majetok". A elegantne pritom zabúda  spomenúť, že za tou privatizačnou "zbesilosťou" nestál  Dzurinda, ale jeho vlastný dlhoročný koaličný partner Mečiar, aj so svojim kamarátom Šanim.

Zhrnúc názor Fica by malo byť každému jasné,  že hlavná príčina terajšieho odchodu USS je skrytá už v ich samotnom príchode na Slovensko a v podmienkach, za ktorých prišli. Takže za ich odchod môže určite Dzurinda.  

Dzurinda Ficovi kontruje, že „Namiesto trápnych výhovoriek mal už Fico sedieť dávno v lietadle smerujúcom do Pittsburgu. Na čo ešte čaká? Zjavne som ho v sobotu prebudil, aby sa dnes stretol s prezidentom U.S. Steel Košice. Som veľmi znepokojený, že doteraz spal".

Zhrnúc názor Dzurindu by malo byť každému jasné, že ak teraz USS zo Slovenska odíde, tak to bude kvôli tomu, že Fico nešiel do Pittsburgu a "nevybavil" tam, aby tu zostali. To by malo byť pre bežného občana tiež logické, lebo predsa ak Dzurinda kedysi "vybavil", že sem USS prišli, tak je predsa  jasné, že Fico má dnes "vybaviť" aby tu dnes zostali.

O tomto ma ako občana presviedčajú naše kvázi "pravicové" a kvázi "ľavicové", kvázi "ekonomické", kvázi "elity".  No ja,  obyčajný občan si o príčinách príchodu aj odchodu USS zo Slovenska myslím na rozdiel od nich asi toto.

Výrobca ocele vyrába oceľ aby ju predal na nejakom trhu za nejakú, pre neho zaujímavú cenu. Oceľ je komodita obchodovaná na burze a ako taká má vždy nejakú svoju svetovú trhovú cenu, ktorá je priemerom jej aktuálnych cien na rozhodujúcich svetových burzách.  A ceny na burzách sa odvíjajú podľa veľkosti ponuky a dopytu, ktoré zase podliehajú cyklickým periódam vývoja hospodárstva.

US Steel prišla na Slovensko v roku 2000, teda na začiatku obrovského boomu svetovej spotreby ocele. Jej príchodu predchádzajúce obdobie, roky 1974 až 2000 boli z hľadiska svetovej spotreby ocele obdobím stagnácie, kedy sa  priemerný medziročný nárast spotreby globálne pohyboval okolo  0,7%.

A práve okolo roku 2000 sa trend stagnácie otočil a začal sa dlhodobý rast spotreby, tzv. "Steel  Boom". V období 2000 až 2008 sa priemerný medziročný nárast spotreby ocele  globálne pohyboval okolo  8,4%.

Steel Boom  fungoval až do rokov 2008-2009, kedy sa globálny dopyt po oceli scvrkol, a tým jej výroba klesla z vyše 1400 mil. ton (1.Q 2008) na necelých 1100 mil. ton (1 Q.2009), teda o cca 22%. Pričom % polkesu na trhoch v Ázii, Amerike, EU a v Rusku boli rôzne, ale 22% je číslo vyjadrujúce globálny trend. A od toho roku 2009 to ide so spotrebou, a teda s dopytom po oceli, a teda s jej výrobou (s výnimkou Číny) ďalej z kopca.  

Je jasné a úplne prirodzené, že v období  boomu spotreby čohokoľvek rastú výrobné kapacity, teda zakladajú, kupujú  a rozširujú sa fabriky a v období stagnácie sa fabriky zmenšujú, zatvárajú, alebo ak je komu, tak sa predávajú.

Dopyt po akejkoľvek komodite, teda aj oceli najlepšie vyjadruje jej burzová cena, a tá sa od novembra roku 2008 do novembra roku 2012 vyvíjala na nasledovne:  

Steel Billet price graph (Prameň: London Metal Exchange, www.lme.com )

Untitled-1.png

Ako je z grafu zrejmé, tak burzová cena ocele okolo 1100 USD za tonu na konci  obdobia "oceľového boomu" ešte začiatkom tretieho kvartálu 2008, poklesla do novembra 2012 na cenu okolo 300 USD za tonu, čo znamená pokles za obdobie o cca 73%. Napriek dočasným, pre výrobcov ocele pozitívnym výkyvom počas ostatných štyroch rokov, dosiahla cena maximálne cca 60% ceny z 2008 a od augusta 2011 má už len strmo klesajúci trend.  Z tohto pohľadu človek môže byť  v podstate iba prekvapený, že USS tu vydržala až doteraz.

Vývoj  dopytu a teda výroby ocele je už historicky jedným hlavných indikátorov vývoja ekonomiky. Stavebníctvo jej spotrebuje cca 50%, strojárstvo a kovovýroba po cca 15% a automobilový priemysel ďalších cca 10-15%. A o tom, ako vyzerajú vyhliadky EU ekonomiky, a teda zrejme aj očakávaný dopyt po tejto komodite minimálne v strednodobom horizonte, sa hádam baviť ani netreba.

Takže ja ako občan SR si na základe uvedeného dovolím tvrdiť, že to, čo mi tu hovoria Fico s Dzurindom absolútne nie je pravda. Ani jeden z nich nie je taký pán, aby bol schopný sem dotiahnuť, alebo zabrániť odchodu takej firmy, ako je US Steel. Strategické investičné a deinvestičné rozhodnutia takýchto globálnych firiem sú podmienené globálnym trhom a nie tým, čo chce nejaký Fico alebo Dzurinda.

Dzurinda však napriek tomu posiela Fica "do Pittsburgu vybavovať" a Fico napriek tomu tvrdí, že:

„V prípade, že by sa americký investor rozhodol predsa len ostať na východe Slovenska, vláda je pripravená rokovať o podmienkach jeho ďalšieho pôsobenia na území SR". 

Ak sa už Fico či Dzurinda, (alebo aj obidvaja spolu J) aj náhodou vyberú do toho Pittsburgu aby tam "vybavili" zotrvanie USS na Slovensku, tak ich chcem len pekne poprosiť, aby ich presviedčali o zotrvaní na Slovensku svojim vlastným šarmom, alebo svojimi vlastnými peniazmi, ale nie subvenciami  a dotáciami z peňazí daňových poplatníkov.

Lebo predpokladám, že toľko peňazí z daní mať nikdy nebudú, aby nimi mohli súčasne:

1/ globálnym firmám lokálne nahrádzať straty z globálnej hospodárskej recesie

2/ draho vykupovať za peniaze daňových poplatníkov od súkromných majiteľov zdravotné poisťovne - to znamená investovať peniaze daňových poplatníkov do firiem, ktoré de facto nepodnikajú, iba povinne vyberajú a povinne prerozdeľujú peniaze daňových poplatníkov - nie pán Fico, to určite nie je férová "výmena aktív za aktíva", iba ak z pohľadu účtovného, ale určite nie investičného

3/ a navyše k tomu ešte cez euroval donekonečna oddlžovať pomaly celú EU

Ak teda náhodou toľko peňazí, aby toto všetko zatiahli naši politici z našich daní majú, tak nech tie peniaze vrátia občanom SR cez zníženie daní a odvodov.

Nech znížia občanom dane a trebárs potom okamžite nech idú do toho Pittsburgu...

Zdroje použítých číselných údajov:

OECD Steel Committee  http://www.oecd.org/sti/industryandglobalisation/steel.htmLondon

London Metal Exchange www.lme.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?