Lenže náš prezident aspoň neukradol pero

Autor: Ján Galan | 8.12.2012 o 9:54 | Karma článku: 17,48 | Prečítané:  1448x

Prezident je funkcia, ktorá by mala byť akousi poslednou inštanciou morálky a slušnosti v štáte. To znamená čokoľvek prezident podpíše, alebo naopak demonštratívne nepodpíše, by malo mať nejaký morálny obsah, nejaké jasné informačné posolstvo pre občanov krajiny. Malo by to byť posolstvom o tom čo je, alebo čo nie je podľa hlavy štátu pre občanov správne a prospešné.

To neznamená, že vždy väčšina občanov musí s názorom prezidenta súhlasiť, ale väčšina občanov by vždy mala mať nejaký dôvod veriť tomu, že prezident vyslovil svoj akýkoľvek názor v súlade so svojim najlepším vedomím a svedomím podľa toho, čo považoval za dobré pre občanov krajiny. Prezidentov názor by mal mať z hľadiska občana nejakú úroveň a nejaké dôveryhodné odôvodnenie.

Václav Klaus v súlade so svojim dlhoročným, verejne známym euroskeptickým postojom odmietol ratifikovať euroval s odôvodnením, že: „Tieto valy považujem za ohavnú, nezmyselnú, absurdnú vec a ja ich podpisovať rozhodne nebudem", čím vyjadril svoj morálny postoj voči občanom.

Ivan Gašparovič v súlade so svojim dlhoročným, verejne známym lokajským postojom voči jednej strane odmietol podpísať vymenovanie parlamentom riadne zvoleného generálneho prokurátora bez akéhokoľvek odôvodnenia, čím vyjadril svoj morálny postoj voči občanom.

Aj jeden aj druhý morálny postoj voči občanom prejavil prezident demokratickej krajiny. Je zaujímavé sledovať ako niečo odmieta podpísať slovenský a český prezident. A je tiež zaujímavé si spomenúť, že ten český prezident bol zvolený parlamentom a ten slovenský bol zvolený priamo občanmi.

No, ale ako hrdý občan SR sa môžem utešiť aspoň tým, že ten ich prezident ukradol pero.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Oscarového Saulovho syna na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?