Príčinou krízy nie je liberalizmus, ale socializmus

Autor: Ján Galan | 20.1.2013 o 9:36 | (upravené 20.1.2013 o 9:58) Karma článku: 18,51 | Prečítané:  2558x

Nielen masy obyčajných ľudí, ale aj množstvo intelektuálov u nás aj vo svete dnes verí, resp. pripúšťa si pohodlne jednoduchý myšlienkový záver, že hospodárska kríza je dôsledkom dnes už vraj prekonaného pravicovo-liberálneho pohľadu na svet. Že svet vedie do nešťastia nie prerozdeľovacia nezodpovednosť socialistov, ale podnikateľská nezodpovednosť hedžových fondov, nenažranosť bankárov či globálnych firiem. Mnohým, dokonca aj inak rozumným ľuďom pomaly začína byť sympatická snaha socialistov týmto údajne “pravicovými liberálmi napáchaným škodám“ ďalším prerozdeľovaním cudzích peňazí a ďalším zadlžovaním cudzích ľudí zabrániť.

Hádam by bolo treba krátko pripomenúť ako súvisí krízové vajce s krízovou sliepkou.

Domnievam sa, že žiaden investor do hedžových fondov, bankár, ani globálna korporácia by si nikdy nedovolili rizikovo neadekvátne či účelovo neefektívne investovať, alebo dokonca spreneveriť cudzie peniaze za predpokladu, že by nemali 100% istotu, že tam niekde v mocenskom pozadí či kdesi úplne navrchu sedí nejaký socialistický politik (teraz bez ohľadu na členstvo v strane, jednoducho politik so socialistickým myslením), či celá banda EU úradníkov, ktorí súkromnú stratu zo sprenevery cudzích peňazí budú ochotní socializovať ešte väčším výberom daní práve od tých okradnutých ľudí.

A neseriózny investor, bankár či globálna korporácia budú môcť vo svojich spreneverách cudzích peňazí ďalej beztrestne pokračovať. Beztrestne preto, lebo sa "stanú súčasťou systémového riešenia problémov, ktoré sami spôsobili". Dovolia si to iba preto, lebo vedia, že nikto zo socialisticky mysliacich  politikov ich za takéto zločinecké konanie nikdy nepoženie k osobnej zodpovednosti.

Avšak takejto podpory a beztrestnosti sa žiaden zlodej nikdy nedočká od skutočného liberála, zato ktorýkoľvek socialista mu ju kedykoľvek ochotne poskytne aj na počkanie. Lebo výber a prerozdeľovanie čoraz väčšieho množstva peňazí podľa vlastného "múdreho" uváženia má každý socialista priamo vo svojom programe, kdežto každý skutočný liberál má v programe pravý opak -znižovanie daní a minimalizáciu úlohy štátu v živote občana.

Žiaden poctivý liberál si nikdy nedovolí extrémne zadĺžiť štát v ktorom vládne, lebo vie, že zvyšovanie daní na jeho následné oddlžovanie vo svojom liberálnom programe jednoducho nemá. Zato ktorýkoľvek socialista s tým nemá najmenší problém, lebo dane a ich prerozdeľovanie sú predsa základnými bodmi jeho programu.

Žiaden poctivý liberál nikdy nebude preferovať bujnenie neefektívnych štátnych investícii a  štátnych zákaziek, lebo jednoducho má v programe minimalizáciu zásahov štátu do života slobodných občanov a nemá v programe žiadne štátne podnikanie. Kdežto socialista presne naopak, on má záujem o "silný štát" a "dirigizmus", a ten predsa niečo stojí na štátnych investíciách a  zákazkách.

V žiadnom prípade netvrdím, že každý politik na svete, ktorý sa vydáva za liberála je aj skutočne poctivým liberálom, ktorý by sa pri moci nemohol zvrhnúť a začať páchať podobné škody ako socialisti. A už vôbec netvrdím, že väčšinu našej pravicovej scény netvoria skrytí socialisti, čo ukážkovo dokazuje ich schvaľovací postoj k procesu tzv. oddlžovania EU, ktorý je vlastne procesom jej ešte väčšieho zadĺženia a daňového zotročenia občanov štátnymi úradníkmi.

Tvrdím len, že samotný pravicovo-liberálny pohľad na svet - pokiaľ je aj dôsledne realizovaný v praxi, má v sebe omnoho menej zárodkov kríz a problémov ako pohľad socialistický. A ešte tvrdím, že by bolo chybou aby sme len pre akúsi krátkosť pamäti začali prapríčinu problémov spôsobených socialistami, resp. socialistickým spôsobom myslenia, prisudzovať liberálom, resp. liberálnemu spôsobu myslenia.

Úplne fatálnou chybou je liečiť problémy, ktoré vznikli v dôsledku socialistického prístupu ešte väčšími dávkami socializmu, čo sa práve deje v SR aj v celej EU. Obávam sa, že hospodárska a morálna kríza, ktorú necháme riešiť socialistov metódami vychádzajúcimi z ich spôsobu myslenia sa nemá šancu skončiť nikdy. Dokiaľ budú vládnuť oni sa kríza bude prehlbovať, lebo každé jedno ďalšie navyšovanie už tak reálne nesplatiteľných dlhov znamená iba ďalšie daňové pridusenie spotrebiteľov a podnikateľov,  a tým ďalšie poleno pod nohy hospodárskeho rastu kdekoľvek v EU, a tým ďalšiu neschopnosť splácať dlhy výberom daní, a tým ďalší tlak na ich zvyšovanie, a tým ďalší okruh špirály vedúcej až dole na dno k hospodárskemu kolapsu celej EU.

Je mi jasné, že tu zo Slovenska sa asi nepodarí presvedčiť celú EU (veď toľko socialistov - politikov so socialistickým spôsobom myslenia bez ohľadu na stranícku príslušnosť, sa predsa určite nemôže mýliť...), možno by ale pre začiatok úplne stačilo, keby sa tu v našej opozícii našiel niekto, kto by to dokázal nejako zrozumiteľne vysvetliť 46%-tám slovenských voličov a bol by v tom schopný dosiahnuť aspoň nejaký čiastočný úspech.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?