Bruselská veverička spustí dobu ľadovú. Skôr, či neskôr.

Autor: Ján Galan | 24.3.2013 o 9:11 | (upravené 24.3.2013 o 18:02) Karma článku: 11,63 | Prečítané:  871x

Že vraj je finančná situácia eurozóny zložitá a čoraz zamotanejšia? Že vraj sa veci napriek úpornej snahe súdruhov z Bruselu vyjadrenej čoraz početnejšími, čoraz nočnejšími a čoraz víkendovejšími krízovými zasadaniami stále viac komplikujú? Vo svojej prapodstate však na tom celom nie je zložité vôbec nič. To sa len v celom systéme stále viac prirodzene sám od seba presadzuje starý overený trhový mechanizmus a tisícročná sedliacka skúsenosť, ktorá jeho zákonitosti rešpektuje. A tá skúsenosť platí rovnako z hľadiska hospodárenia ktoréhokoľvek maloroľníka, ako aj z hľadiska hospodárenia celej EU.

Platí, vždy platilo a vždy bude platiť, že dlhy sa nedajú (donekonečna) riešiť ďalšími dlhmi. Hoci to teraz vyzerá, že sa takto riešiť dajú pomerne dlho, zároveň platí, že čím viac ničím nekrytých dlhov sa v systéme naakumuluje, tým je vyššia pravdepodobnosť ich nesplatenia. A čím je vyššia pravdepodobnosť ich nesplatenia, tým viac stúpa nedôvera všetkých subjektov nielen finančného, ale aj akéhokoľvek iného trhu v tento preúverovaný finančný systém a v jeho platobný prostriedok - menu EUR.

A čím viac stúpa nedôvera všetkých subjektov trhu vo finančný systém a v plnenie záväzkov voči sebe navzájom, tým je systém labilnejší, a tým je väčšia jeho citlivosť na akúkoľvek negatívnu správu, tým je vyššia pravdepodobnosť jeho zrútenia.  Až nakoniec nutne príde k povestnému „efektu motýlieho krídla" a aj pomerne nevýznamná lokálna udalosť akou môže byť napríklad krach nejakej malej banky hocikde v EU (a prečo nie práve teraz na Cypre, bolo by to len symbolické, však aj veľký krach na NY burze v roku 1929 sa udial v utorok?), spustí reťazovú reakciu a lavínu tlakov na zmenu správania sa všetkých subjektov na finančných trhoch a burzách v EU, ktorá spôsobí nekontrolovaný pád celého systému behom niekoľkých dní a možno už hodín. Pri dnešných informačných systémoch sa akákoľvek panika môže rozšíriť a kolaps môže nastať už aj v priebehu niekoľkých sekúnd.

Lebo jedného dňa tá nekompetentná, veľkohubá a šabľozubá veverička z Bruselu v šialenej honbe za ďalším fiktívnym za- / oddlžovaním / vyberaním, konfiškovaním a prerozdeľovaním cudzieho majetku urobí nejakú fatálnu chybu.  Ona zatne zuby buď do nesprávnej krajiny, banky alebo inštitúcie, alebo do ľudských práv a princípov demokracie v hociktorej krajine príliš hlboko, a tým spustí okamžitý, rýchly a nekontrolovaný reťazový proces, ktorý prinesie do celej EU hospodársku dobu ľadovú. A tú, ako je známe, nie všetky druhy zvyknú prežiť.

Hneď medzi jej prvé obete bude patriť mena EUR a možno aj celá EU integrácia. A budeme definitívne "zachránení a oddĺžení". Potom sa všetci budeme môcť vrátiť k tej jednoduchej tisícročnej múdrosti o hospodárení sedliakov a maloroľníkov. A možno nielen k nej, ale aj k tomu hospodáreniu.

 

P.S.

A ten "geniálny nápad" Bruselu, tie v EU prežrané a spreneverené peniaze si jednoducho drzo ukradnúť zo zahraničných účtov ruského medveďa je šialenstvo, ktoré sa môže rovnať okamžitej hospodárskej samovražde EU.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?