Vo firme ako EU by akcionári už dávno vykopli manažment

Autor: Ján Galan | 26.3.2013 o 23:40 | (upravené 27.3.2013 o 17:28) Karma článku: 18,22 | Prečítané:  920x

Predstavme si EU ako podnikateľskú skupinu s jednou centrálou a 27 dcérskymi firmami. Stále viac firiem holdingu krachuje, prepúšťajú svojich zamestnancov a tým, ktorí zatiaľ zostávajú znižujú platy. Niektoré firmy holdingu nie sú schopné plniť svoje záväzky voči zákazníkom, dodávateľom, medzi sebou navzájom a už najmenej voči svojim zamestnancom. Drvivá väčšina firiem skupiny je vysoko preúverovaných buď cudzími bankovými zdrojmi, úvermi od dodávateľov, od centrály, od sestier, alebo ich kombináciou odvšadial.

Už nevedia svojim podnikaním zabezpečiť ani len jednoduchú reprodukciu svojho majetku, majú stále zápornejšie vlastné imanie a ich manažmenty kade chodia, tade len žobronia o ďalšie a ďalšie navyšovania kapitálu, pôžičky, reštrukturalizácie financovania a odpisovanie úverov.

Manažmenty firiem skupiny kade chodia, tade len vyhadzujú peniaze, ale pritom o peniaze žobronia, a všetkým kážu o potrebe šetrenia. Klamú všetkých veriteľov aj zamestnancov o svojich vraj geniálnych, ale pritom fiktívnych a nereálnych podnikateľských zámeroch a vidine svetla na konci tunela. Oni sami pritom vyhadzujú a rozkrádajú firemné peniaze vo veľkom. Každý rok si kupujú nové limuzíny, berú provízie od dodávateľov a na zalepenie očí zamestnancov stále radšej organizujú drahé firemné akcie a športové hry ako firemné majstrovstvá čohokoľvek alebo olympiády, pri príprave ktorých firmu v spolupráci s dodávateľmi zase len okradnú.

A čo robí centrála holdingu? Okrem toho, že jej zamestnanci vyhadzujú firemné peniaze úplne najviac zo všetkých v skupine, ešte aj od všetkých firiem peniaze vyberajú a posielajú ich tam, kde práve hrozí že nebudú mať už ani len na výplaty a mesačný účet za elektrinu. Najviac však vyberajú peniaze od tých niekoľkých firiem v skupine, ktorým sa ešte stále ako-tak darí a ich zamestnancom vysvetľujú, že treba pomáhať chudobným sestrám. Na druhej strane však zamestnancom chudobných sestier už ani nič nevysvetľujú, tým už rovno len konfiškujú peniaze určené na výplaty.

A ešte navyše sa teraz centrála skupiny rozhodla, že peniaze kľúčových zákazníkov niektorých menších firiem v skupine už rovno ukradne,  pričom jej hovorca s čudným menom a ešte čudnejším spôsobom rozmýšľania, nejaký Jeroen Dijsselbloem evidentne nadšený týmto najnovším nápadom ako sa dajú získať peniaze vyhlásil, že kradnutie výplat zamestnancov a peňazí zákazníkov skupiny, citujem: "sa môže stať modelom pre celú skupinu", čím samozrejme spôsobil okamžitý prepad zákazníckej, zamestnaneckej a investorskej dôvery a hodnoty akcií celej skupiny.

Takáto je EU firma. To napr. taký koncern Enron bol oproti tomuto určite vrcholom transparentnosti, ziskovosti a efektivity a predsa skrachoval. Myslím, že už by bolo aj načase zvolať valné zhromaždenie akcionárov firmy zvanej EU a predvolať si tam jej manažment.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?