Funkcia prezidenta nepatrí stranám a politikom, ale občanom

Autor: Ján Galan | 3.6.2013 o 9:42 | (upravené 3.6.2013 o 10:40) Karma článku: 18,16 | Prečítané:  795x

Počnúc veľkým Smerom, cez takzvanú Ľudovú platformu, jednotlivé politické strany a končiac malým Procházkom (koľká to arogancia ísť kandidovať do priamej občianskej voľby iba s podporou 15 poslancov NRSR, namiesto poctivého vyzbierania min. 15 tis. podpisov od občanov...), si všetci politici a ich zoskupenia akéhokoľvek druhu a názvu na našej chorej politickej scéne drzo uzurpujú právo mudrovať slobodným občanom Slovenskej republiky do výberu ich vlastného budúceho prezidenta, v ich budúcej vlastnej, občianskej priamej voľbe.

Falošne nám sugerujú podľa nich nevyhnutnosť, vybrať si prezidenta výhradne z ich prehnitých politických radov. Neexistuje tu ani jedna politická strana (čiastočne s výnimkou SaS, tá aspoň pripustila, že si vie predstaviť aj nezávislého občianskeho kandidáta v osobe pána Kisku), ktorá by prekročila svoj vlastný arogantný mocibažný tieň a bola schopná občanom odporučiť alebo aspoň pripustiť, aby si sami vybrali nejakého nestranníka, ktorý potom nebude žiadnej politickej strane z vďačnosti za predvolebnú (a budúcovolebnú) podporu zobať z ruky.

Úplne najtragikomickejší postoj má OĽaNO, ktorá deklaruje niečo v tom zmysle, ako že my (politická strana!), vám (občania!), vyberieme (vášho, občianskeho!) kandidáta. A toho, ktorého vyberieme potom (politicky!) podporíme... . Navyše, úprimne si neviem predstaviť, že by akákoľvek skutočne renomovaná nepolitická občianska osobnosť zverila svoje renomé práve do rúk človeka s takým renomé, ako má pán Matovič.

Keby oni nám do toho výberu len mudrovali, ale oni si dovoľujú zákulisne, bez ohľadu na názory občanov, bez ich vopredného informovania  a bez mandátu na výber prezidentských kandidátov výhradne z ich vlastných prehnitých politických kádrov, medzi sebou dokonca handlovať o tom, koho vo svojej nebotyčnej božskosti a arogantnej nadutosti stranícky podporia alebo nepodporia v prezidentskej kandidatúre, a komu teda oni, ich politické veličenstvá, láskavo dajú alebo nedajú šancu stať sa prezidentom nás, občanov.

Drzo medzi sebou handlujú s výsostným právom občana zvoliť si vlastného kandidáta v priamej voľbe, ako keby takmer 4,4 milióna oprávnených voličov v SR si povinne muselo vybrať svojho prezidenta z možno, predpokladám ani zďaleka nie 100 tis. členov kadejakých politických strán, ktoré tu máme. V tejto, aj v mnohých ďalších oblastiach politici pristupujú k slobodným občanom ako ku sprostým nesvojprávnym ovciam, schopným maximálne ešte tak békať názvy a čísla ich strán pred voľbami.

Ponúkajú nám kandidátov len zo svojich preto, lebo oni tam v žiadnom prípade nepripustia  od nich nezávislého zástupcu práv a názorov občanov. Oni tam chcú mať toho "svojho" človeka, ktorý bude v tom úrade len bábkou, poslušne zobajúcou z ruky práve ich politickej strane či zoskupeniu.  A ak už nie priamo tej-ktorej strane, tak hlavne  nech je to aspoň nejaký politik, lebo oni veľmi dobre vedia, že vrana s vranou, zlodej so zlodejom a politik s politikom si oči nevykolú a nakoniec  sa vždy nejako dohodnú na podvedení a obtiahnutí občana.

Preto som sa za seba osobne rozhodol tentokrát voliť občianskeho kandidáta, aj keď ten jediný, ktorého máme podľa mnohých nie je dokonalý a vyčítajú mu možno sto kadejakých drobností. Možno naozaj nemá dobrú mediálnu prezentáciu, možno naozaj nevie podľa očakávaní vystupovať v TV diskusiách, možno ani nemáva správne utiahnutú kravatu a možno v rámci prezidentských možností naozaj naivne chce „zmeniť život občanov k lepšiemu" a „zmeniť Slovensko", čo je z hľadiska praktických kompetencií tej funkcie asi naivná až nereálna predstava.  Aspoň toto sa nám o funkcii prezidenta snažia nahovoriť niektorí politici, ktorí o mienkotvornej  a mediálnej sile jednej čestnej a poctivej občianskej autority vo svojom morálne biednom, špinavými kšeftami a podrazmi zabahnenom politickom živote nikdy ani nechyrovali.

Ja neviem čo všetko mu možno vyčítať, ale viem, že je to jediný kandidát, ktorého nikdy neživila politika, že je to jediný bývalý podnikateľ, ktorý priamo adresne tým, ktorí to naozaj potrebovali, doteraz v rámci dobročinnosti rozdelil (alebo zorganizoval rozdelenie) vyše 18 mil. EUR http://www.dobryanjel.sk/pomoc-v-cislach/ . Neviem presne koľko z tejto sumy boli jeho vlastné peniaze a koľko od iných darcov, ale pokiaľ vychádzam z toho, že bez jeho iniciatívy by sa tie peniaze nedostali tam, kde ich naozaj bolo treba, tak aj keby ako prezident neurobil už vôbec nič, len tam sedel a čakal na koniec svojho funkčného obdobia, tak si už len touto charitou svoj prezidentský plat u daňových poplatníkov zaslúžil aj na viacero funkčných období. Lebo na rozdiel od štátu, politických strán a politikov, on svoje aj ich peniaze rozdelil tam, kde to naozaj bolo treba.

Za tohto človeka nehovoria nejaké kecy, ale jeho životopis, ktorý je životopisom schopného a slušného človeka, ktorý k svojej obžive nikdy nepotreboval politiku a s ňou spojené špinavé kšefty. Pre občanov Slovenska urobil ďaleko viac ako musel, alebo ktokoľvek od neho mohol žiadať. Preto existuje reálny predpoklad, že to urobí aj vo funkcii prezidenta.

Jeho životopis  predstavuje presný opak kariéry profesionálneho politika a už len to mi úplne stačí, aby dostal môj hlas. A nejaké detaily jeho mediálnej prezentácie ma ako voliča nezaujímajú.  Mnohí politici majú priam dokonalú mediálnu prezentáciu a pritom dokážu šmahom ruky občanom ukradnúť  ďaleko viac, ako im pán Kiska rozdá za celý život na charite.

Politici si nevedia predstaviť im nezaviazaného, nezávislého, občianskeho  prezidenta, u ktorého je predpoklad, že s nimi nebude v špinavostiach kolaborovať.  Ja práve preto takého budem voliť.  Je len príznakom dnešného chorého, politikmi otráveného Slovenska, že sa takých kandidátov nenašlo na výber viac ako jeden.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?