Počuli už výskumné agentúry volebných preferencií o kauze Enron?

Autor: Ján Galan | 4.6.2013 o 12:20 | (upravené 4.6.2013 o 14:05) Karma článku: 16,12 | Prečítané:  2400x

Existujú firmy, ktoré majú jeden jediný kapitál, na ktorom u svojich zákazníkov na trhu stoja alebo padajú, jediný kapitál, z ktorého žijú a tým je ich nespochybniteľná a skalopevná dôveryhodnosť. Napríklad niekdajšia celosvetová účtovnícka, audítorská a poradenská spoločnosť Arthur Andersen, založená už v roku 1918, so sídlom v Chicagu, bola jednou z "Big Five" celosvetových firiem vo svojej brandži. V brandži, ktorá žije zo svojej dôveryhodnosti a nespochybniteľnosti.

Niekdajšia celosvetová spoločnosť Arthur Andersen (AA) patrila medzi firmy, ktoré sa tešili u svojich zákazníkov po celom svete vysokej vážnosti a dôvere a na základe toho samozrejme aj enormným cenám a enormnej fakturácii za svoje služby. Potom v roku 2001 prišla kauza Enron, ktorú asi netreba zvlášť predstavovať. Stačí spomenúť, že firma Enron podviedla akciové trhy, investorov aj celú verejnosť tým, že vykázala fiktívne zisky v sume 1,2 mld.USD, zatajila dlhy v sume 30 mld. USD a to celé urobila pri svojom celkovom obrate 40 mld. USD. Celkové škody spôsobené Enronom boli vyčíslené až na 60 mld. USD. V tom čase bola spoločnosť AA audítorskou firmou spoločnosti Enron, ktorá mala na dôveryhodnosť jej externých výkazov dohliadať.

Keď vznikli pochybnosti o hospodárení Enronu začalo sa vyšetrovanie, ktoré zistilo, že dvaja vedúci pracovníci AA (právnička a šéf pobočky v Houstone) ešte na poslednú chvíľu dali príkaz na zničenie účtovných dokladov spoločnosti Enron, v snahe zabrániť  vyšetreniu škandálu. Už zakrátko bola americká pobočka spoločnosti AA uznaná súdom za vinnú z bránenia spravodlivosti a bola jej odňatá licencia oprávňujúca vykonávať certifikovanú účtovnícku a audítorskú činnosť.

Následne, pre stratu dôveryhodnosti sa celosvetová štruktúra firiem pod značkou Arthur Andersen rozpadla a zanikla. A z "Big Five" firiem v brandži odrazu zostalo iba "Big Four".

Na základe, z hľadiska zákona kriminálneho a z hľadiska profesionality neprofesionálneho a neetického konania dvoch zamestnancov firmy, stratila dôveryhodnosť celosvetová sieť firiem Arthur Andersen, zamestnávajúca v tom čase po celom svete niekoľko desiatok tisíc možno úplne dôveryhodných, v každom prípade dovtedy nikým nespochybnených zamestnancov.

V prenesenom význame stačilo verejne vyliať do obrovského, pôvodne (aj keď možno len opticky) krištáľovo čistého jazera iba dva litre špinavého oleja a celé jazero sa tým stalo pre kúpajúcich nepoužiteľné a nezaujímavé. Veď kto by sa už kúpal v kontaminovanom jazere? Kto by sa už len kúpal v jazere, kde všetci videli, že tam niekto nalial špinavý olej?

Až tak veľa môže znamenať aj rozsahom nepatrné spochybnenie dôveryhodnosti u firiem, ktorých jediným kapitálom na trhu je ich dôveryhodnosť. K takým druhom firiem nepochybne patria okrem účtovníckych, audítorských, daňovo- poradenských aj ratingové agentúry a agentúry na prieskum verejnej mienky a voličských preferencií. To všetko sú firmy, ktoré momentom straty svojej dôveryhodnosti pre svojich zákazníkov prestávajú existovať. Lebo ich dôveryhodnosť je to jediné, čo zákazníkovi na trhu môžu ponúknuť a čo si nevie urobiť sám. Lebo ak ich zákazník chce trh presviedčať  o vlastnej dôveryhodnosti, tak sa nemôže kontrolovať alebo si merať ratingy či trhové preferencie sám. Potrebuje na to niekoho externého, dôveryhodného a nespochybniteľného.

Ale nie o tom som chcel písať, len mi tak iné napadlo. Hm, ja teda neviem, ale počuli už slovenské výskumné agentúry volebných preferencií o firmách Arthur Andersen a Enron? Lebo akosi sa mi nezdá, že áno...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?