Neexistuje nič také ako “kolektívna vina pravice“

Autor: Ján Galan | 20.6.2013 o 10:26 | (upravené 20.6.2013 o 12:41) Karma článku: 14,64 | Prečítané:  1128x

V poslednom čase sa tu na blogu aj v SME množia zjednodušujúce a paušalizujúce vyjadrenia v tom zmysle, že za stav, ktorý tu máme "je zodpovedná celá pravica". Lebo "pravica" v minulosti "urobila" to, či "neurobila" ono. Princíp kolektívnej viny býva pre celé národy (ale nikdy nie kolektívne) a pre hlúpych jednotlivcov (pričom často ide o celé kolektívy hlupákov), veľmi lákavým medovým motúzom, ktorým sa v histórii zvyknú ospravedlňovať aj kolektívne zverstvá páchané na iných kolektívoch, či národoch. A iné kolektívy sa potom zase celým kolektívom či národom, za to mstia. Preto moderné právo princíp kolektívnej viny odmieta a stojí na individuálnom posudzovaní konania jednotlivcov, pričom členstvo v zlej skupine "kolektíve" býva len priťažujúcou okolnosťou, ale nie hlavným dôvodom odsúdenia.

Takže kolektívna vina neexistuje. Avšak inak to je s "vinou kolektívu". Ak napr. 82 Kolesíkov, každý rovnakým pohybom ruky zahlasuje za návrat mečiarizmu, tak je to vina kolektívu 82 Kolesíkov, lebo každý z nich urobil pre návrat mečiarizmu svojim rovnakým úkonom v rovnakom prípade to isté.

Ale pri posudzovaní viny ide práve o ten malý detail, že ani toho  83. Kolesíka (bez ohľadu na to, kto by to konkrétne bol a pravdepodobne ako by hlasoval ak by tam bol...), už nemožno zahŕňať do viny toho kolektívu za konkrétne hlasovanie, lebo on za to nehlasoval, nakoľko tam nebol.

A naopak, čo sa týka viny pravice, tak za jej zlyhanie ako kolektívu v strate dôvery voličov, v páde vlády a v následnej prehre vo voľbách nie je zodpovedná "pravica", ale sú za to zodpovední konkrétni jednotlivci, rôznou mierou zavinenia.

Takže konkrétne:

  • Za stratu dôvery voličov v pravicu sú zodpovední konkrétne tí ľudia, ktorých sa týkali kauzy gorila, vláčiky, sitká, daňový úrad, cukor a neviem koľko tých káuz ešte bolo. A áno, určite je zodpovedný aj ten, kto sa nevhodne vykecával s nesprávnymi ľuďmi.

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

  • Za stratu dôvery voličov v pravicu sú zodpovední konkrétne aj tí ľudia, ktorí verejne nevylučovali alebo dokonca naznačovali povolebnú koalíciu so Smerom (aj keď im napokon cvakli zuby naprázdno, nakoľko Smer ich po voľbách nepotreboval).

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

Malá mnemotechnická pomôcka pre rozhodovanie voliča:

http://www.pluska.sk/plus-7-dni/rozhovory/jan-figel-siroka-koalicia.html

  • Za pád vlády je konkrétne zodpovedný ten, kto spájal hlasovanie o válove s hlasovaním o dôvere vláde napriek tomu, že vopred vedel, že jeden menší kolektív zo zúčastnených má v tej veci vážnu výhradu svedomia, takže za válov určite hlasovať nebude.

O miere zavinenia tohto človeka už volič rozhodovať nebude musieť (aspoň dúfam, lebo to by volič musel zároveň rozhodovať aj o miere jeho blamovania sa vyhláseniami o vlastnej nekandidatúre)

  • Za dlhové zotročenie budúcich generácií občanov Slovenska cez dane, sú zodpovední konkrétne tí, ktorí hlasovali za válovy.

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

  • Za povolebnú akcie-neschopnosť opozície sú zodpovední tí, ktorým je namiesto dodržiavania dohôd s partnermi bližšia čiastočná kolaborácia s Ficom a podrážanie partnerov, za možný Ficov prísľub budúcej spolupráce alebo podhodenia odrobiniek z veľkej válovovej žranice.

O miere individuálneho zavinenia nech rozhodne volič.

Takže dámy a páni blogeri a novinári, žiadna "kolektívna vina pravice" tu neexistuje. Tu existuje iba individuálna vina konkrétnych ľudí za konkrétne skutky a prípadné spolupáchateľstvo iných ľudí, ktorí ich v tých skutkoch podporovali. Je pochopiteľné, že tým ľuďom, ktorých miera zavinenia súčasného stavu je najväčšia, veľmi vyhovuje paušalizácia typu: "veď všetci sme urobili nejakú chybu", ale o miere zavinenia a prípadných trestoch (chválabohu) nerozhodujú oni, ale volič.

Zostáva už len popriať slovenskému občanovi a voličovi dobrú pamäť, zdravý úsudok, schopnosť rozlišovať a zmysel pre spravodlivosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

DOMOV

Kauza Plavčan: O čo ide v najväčšom škandále leta?

Najdôležitejšie otázky a odpovede o kauze eurofondov.


Už ste čítali?