reklama

Revolúcia je možno sviňa, ale na ekonómiu Václava Klausa mi nesiahajte!

Budem mimoriadne stručný, ale nejako to napísať musím. V roku 1990 som bol na polročnom študijnom pobyte na ekonomickej univerzite v St. Gallene, vo Švajci. No a hádam sa už dnes nebudem musieť s nikým sporiť o tom ako menovaná univerzita so svojimi dnes 31 fakultami a vedeckými pracoviskami významne prispieva ku globálnym aj lokálnym ekonomickým úvahám, ani o tom, že Švajčiari o ekonómii čo-to vedia, ako to nakoniec najlepšie dokazuje stav ich krajiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

A na tej univerzite bol, krátko pred tým ako tam zavítala moja významná maličkosť, prednášať Václav Klaus, vtedy ako československý minister financií. Bol tam prednášať o svojom vtedy revolučnom koncepte kupónovej privatizácie a najlepšie mozgy univerzity aj študenti mu niekoľko hodín robili oponentov a dávali kritické otázky.

Na univerzite v St.Gallene po grilovaní oponentmi zažiť standing ovation je nesplneným snom mnohých aj najvýznamnejších ekonomických nabijakov, o zbytočných snoch politikov ani nehovoriac. A Václavovi Klausovi tam tak nadšene tlieskali, že som z toho ešte aj o niekoľko mesiacov neskôr profitoval aj ja. Len preto, že som bol z Československa. Desiatky študentov aj docentov ma volali na pivo s tým, že “o tej vašej reforme ešte musíme podebatovať“. Tak som teda s nimi chodieval do ich obľúbenej pizzerie neďaleko školy a debatoval.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A viete čo sa im všetkým na tom koncepte kupónovej privatizácie páčilo najviac? To, že bol z hľadiska trhu absolútne transparentný a spravodlivý, lebo vopred nikoho nezvýhodňoval a dával všetkým rovnaké šance. Majetok sa rozdal občanom a oni sami sa rozhodli čo s ním urobia, či ho zhodnotia, predajú alebo si ho nechajú ukradnúť. Samozrejme Švajčiari vtedy nevedeli odhadnúť kde a ako ten náš štátny majetok nakoniec skončí a predpokladám, že by si to ani nedokázali predstaviť lebo ich občianske ekonomické povedomie bolo a je trochu inde ako to naše postkomunistické.

Je smutné, že dnes 25 rokov po, sme ako občania schopní za stav vlastnej krajiny obviňovať kdekoho, len nie seba. To, že sme 25 rokov volili koho sme volili a namiesto chytrých a schopných ľudí sme počúvali a uznávali zlodejov a populistov je len naša chyba. Lebo sloboda rozhodovania tu bola a ešte stále je.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najsmutnejšie bude ak tých ďalších 25 rokov zbabreme rovnako.

Ján Galan

Ján Galan

Bloger 
  • Počet článkov:  247
  •  | 
  • Páči sa:  57x

Občan SR, Crisis & Change Interim Manager (D x V x F > R)Krízy podnikov aj celých brandží z nejakých lokálnych dôvodov vždy boli a vždy ich nakoniec vyriešil trh. Ale dlhovú a kvôli nej hospodársku krízu mohli politici spôsobiť iba preto, lebo im na to občania prenechali dostatok moci a peňazí. Je najvyšší čas im jedno aj druhé podstatne zredukovať. Zoznam autorových rubrík:  Krízový manažmentNezožerme im všetkoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu