SaS-kári a dídžeji, rozíďte sa kultúrne! V koalícii budete musieť spolupracovať.

Autor: Ján Galan | 29.9.2019 o 12:37 | (upravené 29.9.2019 o 12:44) Karma článku: 1,97 | Prečítané:  821x

Ono to na prvý (a možno aj na druhý) pohľad vyzerá dramaticky, keď sa časť ešte nedávno najsilnejšej opozičnej strany postaví na zadné, založí si dídžejskú platformu a začne si hrať vlastnú muziku.

A následne z budovy liberálneho orchestra začnú prenikať von na ulicu falošné tóny. Ale to je iba ten prvý (a možno aj druhý) pohľad, lenže ten tretí a konečný pohľad vôbec nemusí byť až taký dramatický.

Predpokladám, že keď sa partia skúsených ľudí, ktorí sú v politike +/- 10 rokov pokúsi ani nie pol roka pred voľbami zrealizovať plán vo svojej strane z pozície menšiny prevziať moc (čo je de facto palácový puč), tak musia mať premyslené aj nejaké tie alternatívne scenáre vývoja a ťahy dopredu.  Pri tak riskantnom projekte, ktorý ich môže vykatapultovať z politiky a vrátiť do občianskych povolaní (čo je, odhadujem, pre väčšinu politikov asi tá najhoršia nočná mora) musia mať aj nejaký plán B.  Lebo ak ho nemajú, tak sú to amatéri riadení iba egom a nie ráciom a v pravicovej politike a budúcom riadení štátu nemajú čo hľadať.

Nechcem siahodlho špekulovať aké asi majú pučisti ďalšie plány, držme sa Occamu a predpokladajme, že to najjednoduchšie vysvetlenie bude to pravé. To najjednoduchšie vysvetlenie je, že v prípade neúspechu prevziať SaS (čo možno považovať už takmer za isté) rátajú s tým, že ich umiestni na zvoliteľné miesta kandidátky nejaká iná strana. Relevantné strany, ktoré by to mohli urobiť sú v podstate iba dve PS/Spolu a Za ľudí. Predpokladám, že konzervatívny Matovič, ktorý momentálne urputne bojuje o voličov KDH si tam bývalých SaS-károv nedá.

Vychádzam z toho, že PS/Spolu a Za ľudí už majú kopu členov z iných strán, od pravicovo konzervatívnych až po ľavicovo liberálnych, takže tie strany nejaký ideologický základ svojich programov pred voličmi zrejme neriešia, konajú čisto pragmaticky a podstatní sú pre nich ľudia, ktorí im môžu rýchlo priniesť %. A odídenci zo SaS im zrejme nejaké tie %-tá priniesť môžu.

Otázne samozrejme je, ako zakladajúci členovia oboch menovaných strán privítajú prišelcov, ktorí budú mať záujem, predpokladám, iba o zvoliteľné miesta na kandidátke. Ale to je už ich problém, rovnako ako je problém SaS, aké si po odchode dídžejov dokáže vybojovať %-tá.

Z hľadiska pravicového voliča si myslím, že to najlepšie čo môžu SaS-kári a dídžeji ešte spoločne urobiť je, že sa rozídu pokojným a kultúrnym spôsobom, bez vzájomných urážok a pálenia mostov. Nakoľko v budúcej koalícii budú pravdepodobne spoločne zodpovední za reštart Slovenska a či sa im to dnes páči alebo nie, vtedy už budú musieť spolupracovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vláda sa dohodla na testovaní, ale nestihla k nemu napísať uznesenie

Proti premiérovmu plánu celoštátneho testovania je SaS a Za ľudí.


Už ste čítali?